"Tycer” odwraca uwagę, „Robotnik” okrada ofiarę. A co robi "Pomocnik"?

2019-11-28 15:00:05(ost. akt: 2019-11-28 15:04:52)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Gorączka przedświąteczna to raj dla Tycera, Robotnika i Pomocnika, kiedy mogą wykorzystać nasz pośpiech, rozkojarzenie i nieuwagę do swoich przestępczych zamiarów. Rozpoczynają się "żniwa" dla kieszonkowców.
Olsztyńska policja ostrzega i apeluje: Nie daj się złodziejowi w zatłoczonym autobusie, tramwaju czy sklepie! Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa!

Kieszonkowcy pracują zazwyczaj w grupie - najczęściej działają w zespołach 3-4 osobowych. „Tycer” odwraca uwagę, „Robotnik” okrada ofiarę. A w tym czasie „Pomocnik” osłania całą akcję i przejmuje skradziony towar od „Robotnika” i znika po cichu z miejsca zdarzenia.

W sytuacji kiedy dojdzie do wykrycia kradzieży „Tycer” i „Robotnik” uciekają natychmiast, a skradziony towar znajduje się u… „Pomocnika”. Nawet jeżeli złapiemy „Tycera” albo „Robotnika” to nie jesteśmy w stanie niczego udowodnić.

Dogodne warunki stwarzają im duże skupiska ludzi, wykorzystują zamieszanie i tłok. Z reguły atakują podczas wsiadania, opuszczania np. autobusu lub czytania rozkładu jazdy. Wielokrotnie sami aranżują „zamieszanie” aby zaabsorbować uwagę osoby okradanej i osłabić jej ostrożność.

Kieszonkowcy działają szybko i są trudni do rozpoznania - swoim ubiorem i zachowaniem doskonale potrafią się „wtopić” w tłum ludzi. A wszystko po to, aby nie wzbudzając podejrzeń znaleźć się jak najbliżej swojej ofiary, wykorzystać jej nieuwagę i okraść.

Pamiętaj! Najczęstszą ofiarą są mężczyźni trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni oraz kobiety z torebkami przewieszonymi przez ramię.


1. W miejscach niebezpiecznych trzymaj swoją torebkę, saszetkę z przodu, zamknięciem do siebie
2. Nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach
3. Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować
4. Jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy- unikaj zatłoczonych autobusów. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus, niż zostać okradzionym
5. Nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb
6. Płacąc za zakupiony towar nie pokazuj całej zawartości portfela, najlepiej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy
7. Podczas mierzenia garderoby, pakowania sprawunków, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment
8. Zwracaj uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy w innym miejscu
9. Zwiększ czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważysz grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do "zamaskowania" momentu okradania, być może właśnie Twoich kieszeni
10. Na ulicy unikaj korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np. wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu itp.

Zabiegani i pochłonięci zakupami musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, pamiętając o powiedzeniu, że to „okazja czyni złodzieja”:

Policja apeluje o stosowanie powyższych zasad, zachowanie ostrożności oraz przewidywanie pewnych sytuacji. Wszystko po to, abyście mogli spędzić nadchodzące Święta w spokoju, w domu z rodziną.

Źródło: KMP Olsztyn


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. antyleming #2827501 | 5.173.*.* 30 lis 2019 20:20

  Ja pamiętam jak 35 lat temu doliniarze wsiadali na Bałtyckiej przed rynkiem na Grunwaldzkiej do 1-ki, 6-ki i 11-tki. Wysiadali na górce Grunwaldzkiej z kilkoma portfelami. Jeden taki wyleciał przez otwarte drzwi autobusu potraktowany przeze mnie z kopa. Ryj pewno boli go do dzisiaj jeżeli jeszcze żyje. Drugi mądrala wypadł z mojego balkonu podczas okradania mojego mieszkania. Wróciliśmy za wcześniej .... Policjant dobra rada powiedział, że powinienem wyjść i połamać mu jeszcze dwie ręce i jedną nogę, której nie połamał. Gnida miała szczęście, że był to parter na Witosa -:)))))))))))

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztynianin #2827165 | 88.156.*.* 30 lis 2019 09:40

  KIESZONKOWCY ZDALA OD MOICH ZASIEGOW RAK , SZYBKI JAK TAJSON , CIOS JEDNEJ TONY , DRUGIEJ REKI NIE WAZONY , ZDEZENIE Z POCIAGIEM TOWAROWYM MUROWANE

  odpowiedz na ten komentarz

 3. OBSERWATOR #2827112 | 88.156.*.* 30 lis 2019 08:12

  PIS - ŁOWCY OSZUSTOW I ZŁODZIEJI , KACZYNSKI ROBI POPORZADEK , A MY BEDZIEMY WYBIERAC PIS

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. olsztynianin #2827109 | 88.156.*.* 30 lis 2019 08:00

  KIESZONKOWCY DZIAŁAJO JAK PO-KO I IM POPODOBNI OSZUSCI I ZŁODZIEJE , CZY ZBY BYLI Z JEDNEJ NACJI RODOWEJ KRAJANI

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. Z"ikosa" #2826453 | 83.9.*.* 29 lis 2019 05:49

  Tyle się tego "robactwa" ostatnimi czasy namnożyło od samej " góry do dołu "że już nie wiadomo kto tu uczciwy a kto złodziej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Pokaż wszystkie komentarze (9)