Sejmik: PiS w sondażach ma tyle samo głosów, co PO i PSL razem

2018-09-07 07:00:00 (ost. akt: 2018-09-06 22:21:04)

Autor zdjęcia: Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Wybory\\\ Wygląda na to, że bój będzie do ostatniego dnia kampanii. Sondaże pokazują, że w październikowych wyborach do naszego sejmiku województwa będzie pat.
Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS „Jaka Polska po wyborach”, przedstawionego na Forum Ekonomicznym w Krynicy, czekają nas wielkie zmiany na mapie samorządowej Polski. Z sondażu wynika, że PiS samodzielnie lub w koalicji rządziłby w siedmiu sejmikach: wielkopolskim, mazowieckim, łódzkim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim. Natomiast koalicje z udziałem Koalicji Obywatelskiej wygrałyby w sześciu regionach. Nierozstrzygnięty wynik wyborów przewidywany jest województwach: dolnośląskim, opolskim i warmińsko-mazurskim.

Według sondażu, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na Warmii i Mazurach na 15 mandatów, Platforma i Nowoczesna na 11, a PSL na 4. Patrząc przez pryzmat obecnej koalicji w sejmiku (PO i PSL), w przyszłym sejmiku mielibyśmy pat. Opozycja miałaby bowiem tyle samo mandatów co PiS. To oczywiście sondaż, który niekoniecznie musi się ziścić, ale żadnej ze stron nie odpowiada taki obrót sprawy. Jedni i drudzy chcą wygrać.

— Zrobimy wszystko, żeby przejąć władzę. Wierzymy, że zdobędziemy szesnaście mandatów, a jeżeli tak się nie stanie, zrobimy wszystko, aby zmienić obecne rządy w sejmiku na rządy PiS, na lepsze rządy — stwierdza Wojciech Kossakowski, poseł PiS.
Podkupując na przykład radnych z innych partii? — dopytujemy.
— To jest korupcja, my czegoś takiego robić nie będziemy — odpowiada Kossakowski. — Ale jeśli ktoś się do nas przekonana, to jesteśmy otwarci, przyjmiemy z otwartymi ramionami.

Czy w te ramiona może się rzucić na przykład ktoś z ludowców?
— Nie przypominam sobie, żeby na Warmii i Mazurach jakikolwiek ludowiec dał się kupić. Wykluczam więc taką sytuację — odpowiada Urszula Pasławska, posłanka PSL, i dodaje: — W ciągu ostatnich 20 lat nie było takiego sondażu, który wskazywałby rzeczywiste poparcie dla PSL, zawsze wynik był niedoszacowany i ten nasz wynik będzie lepszy, niż pokazuje ten sondaż. Jednak historia zna przypadek, kiedy nie można było się porozumieć co do wyboru zarządu województwa — tak było w 2007 roku na Podlasiu, gdzie trzeba było przeprowadzić przedterminowe wybory.

Jak ostatni sondaż komentuje Platforma Obywatelska?
— Jestem spokojny o to, że wraz z PSL osiągniemy wystarczający wynik, który pozwoli nam zbudować koalicję rządzącą — mówi Jacek Potas, poseł PO. — Te wybory są specyficzne. Myślę, że ten sondaż nie do końca odzwierciedla rzeczywistość.
Andrzej Mielnicki

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nuu #2577799 | 213.76.*.* 11 wrz 2018 11:40

  kto kandyduje z pis

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Po czynach ich poznacie #2575549 | 95.90.*.* 8 wrz 2018 08:54

  Mam dosyć sloganów w stylu "sery i latawce", lotniska w środku puszczy, braku umiejętności wyznaczenia terenów pod "mieszkanie plus" . To nie zarzuty, to opis skutków skretyniałych zarządców. Dlatego dajmy szansę tym nowym, nowym z PISu. Sam nie wiem co z tego wyniknie, ale trzeba w coś wierzyć. W W-wie PIS rządzi i zanosi się na to, że następne 4 lata są ich. Władze samorządowe mogą znacznie więcej zrobić dla WiM wtedy gdy są z tej samej frakcji politycznej. PIS ma swoje mankamenty, ale powtarzam dajmy im szansę. Wierzę, że w tej obecnej politycznej nijakości PIS jawi się jako najlepszy kandydat. To dzięki Szmidtowi ma Olsztyn obwodnicę i dwupasmówkę do S7, to za PIS mamy nowe torowiska kolejowe w stronę W-wy. Podobno nowa fabryka w Biskupcu miała być w Olsztynie, ale nie jest, dlaczego?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. obie strony winne #2574965 | 188.146.*.* 7 wrz 2018 14:35

   a kto wymieni plusy PiSu , po kolej , po bandytyzmie PO to naprawdę do dzisiqj nie mogę się pozbierać

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Anal #2574940 | 94.234.*.* 7 wrz 2018 14:14

   Gonić tych oszołomów PO

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Zachariasz #2574916 | 94.254.*.* 7 wrz 2018 13:49

   Ibris liczy procenty nie znając kandydatów.Jako rodowity olsztyniak też ich nie znam stąd te sondaże o kant du..y obić.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (21)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  Unia Europejska

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.