Naukowcy odkryli kluczowe etapy starzenia. Czy wiesz, kiedy następują?
2024-12-29 19:13:21(ost. akt: 2024-12-29 19:30:10)
Czy w wieku średnim zauważasz zmiany, takie jak większy wysiłek przy wstawaniu czy gorszą tolerancję alkoholu? Jak donosi "The Independent," naukowcy odkryli, że starzenie to nie stopniowy proces, lecz dwie gwałtowne fazy. Na szczęście można je spowolnić odpowiednim stylem życia!
Według brytyjskiego dziennika "The Independent", istnieje wiele sygnałów świadczących o tym, że wkroczyłeś w wiek średni. Co ciekawe, naukowcy odkryli, że starzenie nie przebiega jednostajnie, lecz w dwóch gwałtownych etapach – pierwszy około 44. roku życia, a drugi po 60. roku życia.
Te przełomowe wnioski pochodzą z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanforda w USA. Profesor Michael Snyder, genetyk i dyrektor Centrum Genomiki i Medycyny Personalizowanej, wyjaśnia: „Nie zmieniamy się stopniowo w czasie. Nasze ciała doświadczają dramatycznych zmian w kluczowych momentach życia”.
Zmiany, które zaczynają się około 44. roku życia, dotyczą niemal każdego aspektu naszego zdrowia – od metabolizmu kofeiny i alkoholu po zwiększone ryzyko chorób serca i pogorszenie funkcji poznawczych. Dla kobiet jest to także czas okołomenopauzalny, który wiąże się z wahaniami hormonalnymi i przyrostem masy ciała.
Sam Rice, dietetyk i autor, podkreśla, że kluczem do utrzymania zdrowia jest odpowiednia dieta. „Zmniejsz spożycie węglowodanów do 40-45% dziennej energii i zwiększ ilość białka oraz zdrowych tłuszczów. Tłuszcz i białko są bardziej sycące, co pomaga kontrolować apetyt i zachować masę mięśniową” – radzi Rice.
Cytowane przez brytyjski dziennik badania przeprowadzone przez Harvard TH Chan School of Public Health z 2023 roku wykazały, że dieta śródziemnomorska, bogata w owoce, warzywa, oliwę z oliwek i ryby, może znacząco spowolnić proces starzenia. Oprócz tego polifenole zawarte w jaskrawo zabarwionych owocach i warzywach chronią komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i wspierają zdrowie jelit.
Dr Federica Amati, główna dietetyczka w ZOE, podkreśla także znaczenie umiarkowanego spożycia alkoholu. „Alkohol jest neurotoksyną. Z wiekiem powinniśmy ograniczać jego ilość, aby zmniejszyć ryzyko demencji i problemów ze snem” – zauważa Amati.
Eksperci cytowani przez "The Independent" podkreślają, że ruch to najprostszy sposób na spowolnienie starzenia. James Davies, osteopata współpracujący z gwiazdami sportu, sugeruje wprowadzanie prostych nawyków: „Wstań co 30 minut, idź na spacer po posiłku, a podczas mycia zębów rób drobne ćwiczenia”.
Profesor James Goodwin, dyrektor ds. nauki w Brain Health Network, zauważa, że wiek średni to świetny moment, by zadbać również o mózg. Niezależnie od tego, czy uczysz się nowego języka, czy angażujesz się w życie społeczne, te działania pomagają tworzyć nowe ścieżki neuronowe. Goodwin zaleca także unikanie przejadania się i praktykowanie przerywanego postu, który pomaga zmniejszyć stan zapalny w organizmie – kluczowy czynnik starzenia.
Stres, zwłaszcza w wieku średnim, może być szczególnie wyniszczający. Dietetycy zalecają zwiększenie spożycia magnezu – pierwiastka, który wspiera układ nerwowy. Znajdziemy go w pestkach dyni, migdałach czy warzywach liściastych.
Jak zauważa "The Independent", wiek średni nie musi oznaczać spadku jakości życia. Dzięki odpowiednim nawykom, diecie i aktywności fizycznej możemy znacznie spowolnić biologiczny zegar i cieszyć się pełnią zdrowia przez wiele lat.
Więc jeśli tak jak wielu z nas zauważasz pierwsze oznaki starzenia, pamiętaj: to czas, by zadbać o siebie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Czas działać!
Źródło: The Independent
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez