W Ameryce pod Olsztynkiem powstanie nowoczesne Centrum Psychiatrii Dziecięcej

2024-06-14 17:00:41(ost. akt: 2024-06-14 14:44:09)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: pixabay

Choroby psychiczne coraz częściej dotykają dzieci i młodzież. W odpowiedzi na apele rodziców i specjalistów z zakresu psychiatrii, samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zabezpieczył środki finansowe na budowę nowoczesnego Północnego Centrum Psychiatrii Dziecięcej w Ameryce pod Olsztynem.
Z danych UNICEF wynika, że procent występowania zaburzeń psychicznych u dzieci w wieku 10-19 lat w Polsce wynosi 10,8 proc., jednak ta statystyka z roku na rok rośnie.

Z oficjalnych liczb wynika, że z problemami natury psychicznej obecnie boryka się ok. 409 tys. dzieci i nastolatków, jednak szacuje się, że ten wynik jest mocno zaniżony, bo w wielu przypadkach choroby nie są diagnozowane.

Centrum Psychiatrii Dziecięcej w Ameryce to ważna inwestycja, która odpowiada na potrzeby mieszkańców regionu, którzy obecnie zmagają się z problem dostępności specjalistów z zakresu psychiatrii dziecięcej, a co za tym idzie długim czasem oczekiwania na wizytę.

Konferencja prasowa, na której zostanie podpisana umowa na budowę Północnego Centrum Psychiatrii Dziecięcej w Ameryce odbędzie się w poniedziałek 17 czerwca.

W konferencji wezmą udział: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński, wicemarszałkini Sylwia Jaskulska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce dr hab. inż. Roman Lewandowski i przyszły ordynator Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce dr n. med. Adrian Kowalski.