Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie z ogromnym sukcesem w ogólnopolskim konkursie

2024-05-28 09:00:00(ost. akt: 2024-05-27 15:31:38)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: PAP

Jury 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych przyznało dwie równorzędne nagrody im. Wojciecha Bogusławskiego. Odebrały je zespołu Teatru Ludowego w Krakowie za "Chłopów" oraz Teatru Wybrzeże w Gdańsku za "Wyzwolenie". Wśród docenionych nie zabrakło też olsztyńskiego teatru.
W nocy z niedzieli na poniedziałek (26/27 maja) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu zakończyły się 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne będące podsumowaniem konkursu "Klasyka Żywa". W trakcie trwającego od 21 maja przeglądu przedstawiono sześć spektakli konkursowych.

Dwie pierwsze nagrody otrzymali „Chłopi” w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie i „Wyzwolenie” w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Nagrodę za scenografię i kostiumy w spektaklu "Przygody Koziołka Matołka" w wykonaniu Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie otrzymała Diana Marszałek.

Nagrodę za odkrycie potencjału teatralnego tekstu Norwida w spektaklu „Miłość czysta u kąpieli morskich” w reżyserii Zbigniewa Brzozy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie przyznano Zbigniewowi Brzozie.

Maćko Prusak otrzymał nagrodę za ruch sceniczny w spektaklu „Wyzwolenie” w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Jury przyznało także nagrodę za mistrzowską wizję plastyczną w spektaklu „Wyzwolenie” w reżyserii Jana Klaty - dla Mirka Kaczmarka, nagrodę aktorską za rolę Ireny Zapskiej w spektaklu „Gołoledź” w reżyserii Piotra Kosewskiego z Teatru Niedużego w Sopocie - dla Pauliny Wilczyńskiej, nagrodę aktorską za rolę Księdza w spektaklu „Chłopi” w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie - dla Jana Nosala, nagrodę aktorską za rolę Konrada w spektaklu „Wyzwolenie” w reżyserii Jana Klaty - dla Piotra Biedronia, nagrodę za wyczucie stylu „muzykału” Jeremiego Przybory dla zespołu Teatru Niedużego w Sopocie - za spektakl „Gołoledź” i nagrodę dla zespołu aktorskiego za błyskotliwe i pełne pasji aktorstwo w spektaklu „Przygody Koziołka Matołka” w reżyserii Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

PAP/red.