Mija 481. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika

2024-05-24 18:00:13(ost. akt: 2024-05-24 21:55:58)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Niektóre źródła podają, że Mikołaj Kopernik zmarł 21 maja, to więcej jest jednak doniesień o innej dacie - 24 maja. Polski astronom należał do grona najwybitniejszych polskich astronomów. Dokładnie 481 lat temu odszedł z tego świata.
Kanonik warmiński, astronom, matematyk, ekonomista, a nawet lekarz i prawnik. Mikołaj Kopernik bez wątpienia należał do grona najwybitniejszych naukowców w historii kraju. Wszystko za sprawą teorii "O obrotach sfer niebieskich", w której to stwierdził, że Słońce jest środkiem naszej galaktyki, a inne ciała niebieskie krążą wokół niego. Dziś nazywamy to teorią heliocentryczną.

Tym samym obalił dotychczas wyznawaną teorię geocentryczną, dzięki której wierzono, że to Ziemia jest centrum wszechświata, a wszystko inne krąży wokół niej. Za swoje teorie Mikołaj Kopernik został oskarżony o herezję.

Chociaż urodził się w Toruniu, to jednak spora część osób kojarzy go również z Olsztynem. Kopernik odwiedził Olsztyn w latach 1516-1519, a następnie 1520-1521. Przebywał na Zamku Kapituły Warmińskiej, gdzie objął funkcję kanonika-administratora.

W 1517 roku na ścianie krużganku zamkowego wyrysował tablicę astronomiczną, która wskazuje równonoc wiosenną i jesienną. Przy jej pomocy obserwował również Słońce.

To właśnie w Olsztynie w 1520 roku zaczął opisywać teorię "O obrotach sfer niebieskich". Podczas pracy na Zamku Kapituły Warmińskiej stworzył również m.in. "prawo Kopernika" mówiące o tym, że zły pieniądz wspiera lepszy.

W ostatnim roku swojej działalności na zamku, czyli w 1521 roku Kopernik dowodził obroną murów miasta przed atakiem Krzyżaków.

Zmarł w grudniu 1542 roku z powodu powikłań po udarze mózgu. Na cześć Mikołaja Kopernika w Muzeum Warmii i Mazur przygotowano specjalnie dedykowaną mu wystawę. W hołdzie Kopernikowi zbudowano również Planetarium, gdzie można obserwować zrekonstruowane instrumenty pomiarowe.

Przed wejściem na Zamek Kapituły Warmińskiej stoi słynna "Ławeczka Kopernika" przedstawiająca astronoma, którego wzrok jest zwrócony na zamek. Nie można zapomnieć o znajdującym się w parku zamkowym pomniku astronoma, który powstał w 1916 roku. Napis umieszczony na monumencie głosi: "Obrońcy grodu olsztyńskiego przed najeźdźcą krzyżackim. Wielkiemu Polakowi Mikołajowi Kopernikowi – wdzięczni rodacy"

Z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika poprzedni rok 2023 nazwano "Rokiem Kopernikańskim". Z tego powodu w całej Polsce, czyli m.in. w Olsztynie odbyły się wszelkiego rodzaju uroczystości związane z tym wydarzeniem.


Źródło: Visit Olsztyn