Przez Olsztyn tropami baśni i legend z Warmii i Mazur

2024-05-22 16:00:12(ost. akt: 2024-05-22 15:01:08)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

15 niewielkich rzeźb pojawi się w charakterystycznych miejscach w centrum Olsztyna. Wszystko za sprawą Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Co będą przedstawiać?
Chyba nie ma kogoś, kto nie kojarzyłby wrocławskich krasnali. Są symbolem miasta, ciekawą formą sztuki ulicznej oraz atrakcją turystyczną. Można je spotkać praktycznie wszędzie: na skrzyżowaniach ulic, przy krawężnikach, na ławkach czy w oknach kamienic. Znajdując każdego z nich, można odkrywać niezwykłe historie i legendy związane z miastem. Każdy ma swoją własną charakterystykę, co sprawia, że poszukiwanie ich staje się fascynującą przygodą.

A co, gdyby Olsztyn miał swoje "krasnale"?

Już niebawem w sercu miasta pojawi się 15 niewielkich rzeźb, które ożywią baśniowe postacie i legendy Warmii i Mazur. Wszystko za sprawą Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Inicjatywa ma na celu nie tylko promocję regionalnego dziedzictwa, ale również zapewnienie rozrywki dla najmłodszych, którzy będą mogli wyruszyć w poszukiwania tych magicznych stworzeń. Projekty, a następnie odlewy odwołają się do takich baśni, legend, mitów, przekazów jak np. Kłobuk, Smętek, Ałna.

— Projekt „Tropami Baśni i Legend z Warmii i Mazur” przyczyni się budowy tożsamości mieszkańców poprzez przybliżenie im historycznych i popularnych punktów na terenie Starego Miasta i Śródmieścia. Dodatkowo zachęci do ponownego sięgnięcia do często zapomnianej, wszak bogatej literatury w temacie — zapowiadają pomysłodawcy.

Fot. Wizualizacja załączona do projektu OBO

Gdzie staną rzeźby?

Piętnaście odlewów rzeźb z brązu o wys. ok 40 cm pojawi się w charakterystycznych punktach olsztyńskiego Starego Miasta i Śródmieścia. Mapka wraz z ich lokalizacją w wersji drukowanej dostępna będzie w Punkcie Informacji Turystycznej, MOK-u oraz w formie elektronicznej na stronie urzędu miasta. W materiałach promocyjnych projektu przewidziano również bibliografię baśni i legend.

Rzeźby miałyby stanąć przy Nowym Ratuszu, przy Wysokiej Bramie, przy ul. Pieniężnego, przy bibliotece na Starym Mieście, przy Zamku Kapituły Warmińskiej, przy amfiteatrze, przy Galerii Dobro, przy Moście św. Jana Nepomucena, na ul. Prostej, przy Domu Gazety Olsztyńskiej, przy Teatrze im. Stefana Jaracza, na ul. Dąbrowszczaków i w kilku innych lokalizacjach.

Są to póki co, wstępne propozycje ich usytuowania, jednak już na tym etapie można dostrzec, że poszukiwania figurek pozwolą zarówno zwiedzić charakterystyczne miejsca Olsztyna, poznawać jego historię jak i zagłębić się w nasze jedyne w swoim rodzaju dziedzictwo.

Projekt złożony podczas głosowania w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim jest już w trakcie przygotowania. Jego realizacja wyniesie około 170 000 złotych.

Fot. Wizualizacja załączona do projektu OBO

ag