Nowe technologie i sprzęt 3D w podstawówkach

2021-12-08 09:53:49(ost. akt: 2021-12-08 09:59:51)

Autor zdjęcia: www.gov.pl/web/laboratoria

Prawie 400 tys. zł na program „Laboratoria przyszłości” otrzymała gmina Węgorzewo. Uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać praktyczne umiejętności. Kilka gminnych szkół zakupi nowoczesny i profesjonalny sprzęt 3D, kamery, mikrokontrolery, stacje lutownicze itp.
Program „Laboratoria przyszłości” pozwala na sfinansowanie zakupu wyposażenia, które już od 2022 r. będzie obowiązkowe w każdej szkole podstawowej. Szkoły, które nie wzięły udziału w programie, będą musiały pokryć koszty zakupu tego sprzętu z innych środków. Gmina Węgorzewo otrzymała 392 700 zł na „Laboratoria przyszłości”. W ramach projektu Szkoła Podstawowa nr 1 w Węgorzewie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Węgorzewie, Szkoła Podstawowa w Węgielsztynie, Szkoła Podstawowa w Radziejach i Szkoła Podstawowa w Perłach zakupią nowoczesny i profesjonalny sprzęt:
• drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami etc.),
• mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami,
• sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie etc.),
• stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).
oraz wyposażenie dodatkowe z zakresu: BHP, wyposażenie stanowisk, materiały eksploatacyjne, robotyka, AGD, audio-wideo.

- Celem projektu jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów – informują pracownicy Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół i Przedszkoli w Węgorzewie. - Jednocześnie ma pomóc w zapewnieniu możliwie szerokiego wyboru materiałów naukowych, które przydadzą się uczniom w procesie dydaktycznym.

Fot. www.gov.pl/web/laboratoria

Szkoła, decydując o wyborze wyposażenia, może zdecydować się na takie, które w największym stopniu odpowiada potrzebom i możliwościom szkoły.

- Wyposażenie laboratoriów przyszłości może być wykorzystywane podczas realizacji podstawy programowej, na zajęciach dodatkowych, kołach zainteresowań, w przygotowaniach do konkursów – informują nauczyciele szkół uczestniczących w programie. - Uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i będą zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wyposażenie szkolnego laboratorium przyszłości pomoże rozbudzić zainteresowania i pasje, które przełożą się na ich dalsze wybory edukacyjne i losy zawodowe.

"Laboratoria przyszłości" to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Program służy wsparciu szkół podstawowych w budowaniu u uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM - nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka.
rs

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5