Węgorzewska monografia sentymentalna

2021-07-24 11:02:28(ost. akt: 2021-07-23 08:45:05)

Autor zdjęcia: arch. Fundacja Skarbiec Mazurski

To było spotkanie unikatowe w skali kraju, tym bardziej że udało się zorganizować i dopiąć wszystkie szczegóły w tajemnicy: przez niemal trzy tygodnie około 80 osób pozostawało w tajnej konspiracji, a Pani Wiesia nie miała o niczym pojęcia, nawet o tym, że podstępem zwabiliśmy Ją w dniu wydania książki na Plac Wolności i wprowadziliśmy na scenę.
W sobotę, 17 lipca 2021, podczas urodzin miasta Węgorzewa, odbyła się premiera naszej pierwszej książki, a książki zacnej i wyjątkowej, bo napisanej przez legendę kultury Węgorzewa - Panią Wiesławę Nawojczyk! "Węgorzewo kultura i ludzie w latach 1945 - 2000. Monografia sentymentalna.", która jest zbiorem setek fotografii, osób, wydarzeń, zapisków i relacji.

Fot. arch. Fundacja Skarbiec Mazurski

Wraz z wydaniem monografii postanowiliśmy zrobić Pani Wiesi niespodziankę - zaprosiliśmy Jej wychowanków, współpracowników i przyjaciół kultury Węgorzewa na wspólne spotkanie po 21 latach, czyli od czasu, gdy odeszła na emeryturę... Ale nigdy z kultury. Nasza Pani Dyrektor OPP Stodoła i Domu Kultury odeszła na emeryturę 21 lat temu i przez te wszystkie lata pozostaje w oczach mieszkańców legendą miasta. W czasie, gdy zajmowała się kulturą – miasto wygrywało prawie wszystkie krajowe konkursy, kilka tysięcy dzieciaków brało udział w zajęciach artystycznych, a wielu znanych dziś artystów polskiej sceny (Anna Maria Buczek, Mariusz Duda, Dariusz Toczek, Marcin Sztabiński, Hubert Jarczak, Michał Żerucha, Jacek Ciepliński i inni) rozpoczynało swoją karierę u pani Wiesi, o czym dziś głośno mówią.

Fot. arch. Fundacja Skarbiec Mazurski

Spotkanie unikatowe w skali kraju, tym bardziej że udało się zorganizować i dopiąć wszystkie szczegóły w tajemnicy: przez niemal trzy tygodnie około 80 osób pozostawało w tajnej konspiracji, a Pani Wiesia nie miała o niczym pojęcia, nawet o tym, że podstępem zwabiliśmy Ją w dniu wydania książki na Plac Wolności i wprowadziliśmy na scenę. Kto zna Wiesię Nawojczyk, ten domyśla się, że zadanie było karkołomne i wymagające doskonałych działań logistycznych. Ale udało się, udało! Nawet pogoda wsparła nasz plan i chmury się nagle magicznie rozstąpiły, chociaż ulewa już wisiała w powietrzu i błyskało, widzieliście to, prawda?

Na scenie wręczenie medalu przez władze Węgorzewa (też konspiracja), podziękowania od burmistrza Krzysztofa Kołaszewskiego oraz przedstawiciela dawnych wychowanków i instruktorów - artystę rzeźbiarza Józefa Bogdaszewskiego. Wielki bukiet polnych kwiatów od naszej fundacji. Tymczasem pod sceną 60 osób z czerwonymi różami dla Pani Wiesi odśpiewało gromkie sto lat. Wzruszenie i duma, że tak razem stoimy i możemy wyrazić wdzięczność bez słów, językiem kwiatów. Podziękowania za wiele lat zaangażowania Pani Dyrektor, ogromny wpływ na rozwój kultury Węgorzewa, miłość do nas, wtedy dzieci, i wiarę w ludzi. Za wychowanie kilku pokoleń w duchu kreatywności, piękna, wiary we własne siły.

Fot. arch. Fundacja Skarbiec Mazurski

Jako upominek dla p. Wiesi od nas wszystkich - w tajemnicy wydaliśmy też broszurkę "Obrazki z pamięci sercem malowane" dołączoną do każdego egzemplarza książki, a w niej wpisy osób w formie dłuższych lub krótszych wspomnień o Autorce. Nie do wszystkich osób udało się dotrzeć, niektóre zaś osoby, zamiast wpisów, wolały przesłać najlepsze życzenia, a wszystko prosto z serca.

Bardzo, baaaardzo dziękujemy Państwu za taki ogromny i błyskawiczny odzew, za Waszą obecność, nawet kosztem przyjazdu z daleka, za wpisy pamiątkowe. Dziękujemy osobom, które zaangażowały się w organizację i wsparły nas na finiszu w komitecie organizacyjnym, próbach chóru oraz dystrybucji róż: Teresa Jasionowska, Grażyna Karpiuk, Marta Niedziółka, Marta Wasilewska - Petrelli, Anna Rybska, Gosia Janek, Agnieszka Sypniewska, Magdalena Wysocka, Julita Januszkiewicz, Jerzy Dorosz, Józef Bogdaszewski (konferansjerka, ten głos), Władysław Żerucha (akordeon), Marcin Piekutowski (gitara).

Dziękujemy Panu burmistrzowi Krzysztofowi Kołaszewskiemu, Pani wiceburmistrz Lidii Czerniewicz, Pani przewodniczącej Rady Miejskiej Aleksandrze Kiełczewskiej i Panu dyrektorowi WCK Węgorzewo Piotrowi Bardońskiemu z drużyną WCK - za wsparcie organizacji naszej imprezy i Waszą wielką życzliwość.

Tymczasem zapraszamy Państwa do Skarbca Mazurskiego po książkę p.Wiesławy Nawojczyk, bo jak wieść gminna niesie, jest podobno bardzo ciekawa i wciągająca...

A już jesienią szykujemy dla Was publikację kroniki Ogniska Pracy Pozaszkolnej "Stodoła" - prawdziwej pamiątkowej perełki dla każdego, kto pamięta Stodołę, wychowywał się w niej, prowadził zajęcia lub był częścią tamtej społeczności.

Serdecznie zapraszamy Państwa do dzielenia się swoimi wspomnieniami z dziejów Węgorzewa, na bazie których powstaje kolejna książka o Węgorzewie. Osoby, które zechcą opowiedzieć nam trochę swoich wspomnień i podzielić się się fotografiami – przychodźcie do Fundacji Skarbiec Mazurski przy Placu Wolności 7, dzwońcie lub piszcie fundacja@skarbiecmazurski.pl

Drużyna Fundacji Skarbiec Mazurski:
Olga Jasionowska, Agnieszka Orłowska, Urszula Kokocha, Rafał Buczek

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5