Pałac w Sztynorcie ma szansę na odzyskanie blasku

2020-01-06 12:00:00 (ost. akt: 2019-12-31 11:47:59)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

Prace ruszyły w wakacje, przed świętami można było podziwiać pierwsze efekty renowacji jednego z najważniejszych zabytków zlokalizowanych na terenie gminy Węgorzewo. Wyremontowano pierwsze pomieszczenia. Kolejne czekają na odzyskanie blasku.
W grudniu otwarto wyremontowane pomieszczenia punktu informacyjnego w będącym w renowacji pałacu w Sztynorcie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele niemieckiego konsulatu, ministerstwa kultury oraz władz Węgorzewa.
Pałac w Sztynorcie to jeden z najważniejszym wschodniopruskich pałaców. Leżący na półwyspie oddzielającym jeziora Mamry, Kirsajty i Dargin pałac od XV wieku aż do zimy 1945 roku był główną siedzibą rodową Lehndorffów, jednego z najznamienitszych i najbardziej znanych rodów szlachty pruskiej.
Prace konserwatorskie w pałacu ruszyły latem 2019 roku dzięki wparciu niemieckiego i polskiego rządu.
— Miło mi poinformować, że dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury w Warszawie i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków W Olsztynie ruszyły prace konserwatorskie w pałacu w Sztynorcie, które wykonuje Pracownia Konserwatorska pani Barbary Nowak — poinformował w połowie 2019 roku Wojciech Wrzecionkowski, przewodniczący Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków.

Jak zaznaczył, zostaną uratowane unikalne polichromowane belki stropowe, polichromie ścienne oraz malowidła alegoryczne.

Jak z kolei informowała kilka dni wcześniej w Berlinie, cytowana przez portal dw.com niemiecka sekretarz stanu ds. kultury i mediów Monika Grütters, "Niemcy przeznaczą na zabezpieczenie zabytkowego pałacu w Sztynorcie na Mazurach pół miliona euro ze środków federalnych". Bundestag bowiem uwzględnił tę kwotę w wydatkach na ten rok. Jak uzasadniano, środki te mają „uchronić ten jeden z niewielu zachowanych historycznych obiektów tego typu w byłych Prusach Wschodnich przed rozkładem”.

Otwarcie trzech wyremontowanych pomieszczeń to pierwsze efekty prac renowacyjnych. Pomieszczenia będą służyć obsłudze ruchu turystycznego, w tym m.in. przewodnikom.

Ale to nie wszystko. Jak bowiem zauważył obecny podczas otwarcia wyremontowanej części pałacu Krzysztof Kołaszewski, burmistrz Węgorzewa, uroczystość była okazją, do złożenia kolejnych deklaracji przez rząd niemiecki i polski co do kontynuacji działań.

— Zadeklarowano, że przez najbliższe 10 lat inwestycja otrzyma dotację z budżetu rządu Niemiec, a także dotacje polskiego ministerstwa kultury — powiedział. — Pozwala to z optymizmem patrzeć na przyszłe losy sztynorckiego pałacu, bo za te kwoty obiekt można przywrócić do życia — stwierdził gospodarz gminy Węgorzewo.
(raz)


Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkaniec #2855789 | 176.221.*.* 24 sty 2020 16:36

  To znowu ja, mieszkaniec. Problem opisuję tutaj, bo jest najwyżej. Otóż od kilkunastu dni między ulicami Słowackiego, 3 Maja, Struga i Kopernika jakiś dureń lub durnie urządzają sobie strzelanie z petard lub innego śmiecia. Wybuchy słychać nawet w porze nocnej. Jeśli ktoś wie kim są te bezmózgi lub ma jakieś podejrzenia mógłby się nimi podzielić z policją. Zauważyłem, że jeden z wybuchów był między blaszanymi garażami od strony kamienicy Sonety. Mieszkam na Struga.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mieszkaniec #2848999 | 176.221.*.* 14 sty 2020 07:05

   Dziwne, że WOŚP w Węgorzewie nie została zauważona na forach społecznościowych, choćby na Miasto Węgorzewo. Nawalił nadworny fotograf czy wydarzenie niezgodne z linią ulubionej partii?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Lecner #2845487 | 5.173.*.* 7 sty 2020 21:30

    Burmistrz Węgorzewa się obudził.. Węgorzewo praktycznie na odbudowę pałacu grosza nie dało ,a tu proszę, pojechał na otwarcie części wyremontowanej i się wymądrza.. Ile pieniędzy panie burmistrzu ,da Węgorzewo w 20120 na remont ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

   2. Mazur drugi #2845176 | 83.9.*.* 7 sty 2020 10:43

    Kto o swoje nie umie dbać (np. dwór w Tracku), ten u obcego będzie pokoje sprzątał...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

   3. Mazur #2845107 | 31.0.*.* 7 sty 2020 00:22

    A gdzie podziali się ci wszyscy tzw. "spolecznicy" lub inni "obrońcy Mazur" czy jacyś tam nieogoleni "ekolodzy" lub inni osobnicy rzekomo tak zainteresowani krajobrazem, zabytkami (m.in. takimi jak dworzec w Olsztynie) etc. Ano chyba zasneli lub tak działają aktywnie przy obstrukcji inwestycji celu publicznego tak niezbędnych dla Mazur że padli ze zmęczenia i aż im brody i czupryny które nie widziały fryzjera od roku zesztywnialy. A poważnie, ten przykład dokładnie pokazuje komu i na czym zależy i bynajmniej nie jest to interes Mazur ale ich własny. Tyle w temacie.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (17)
    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5