Sportowiec bez Barier

2023-01-03 12:00:00(ost. akt: 2023-01-03 10:59:39)

Autor zdjęcia: facebook

„Sport bez barier” to inicjatywa, która ma spopularyzować aktywność sportową osób z niepełnosprawnościami, przyczyniać się do promocji sportu, kultury fizycznej w tej grupie społecznej, niezależnie od stopnia oraz rodzaju niepełnosprawności.
Uprawianie sportu - zarówno amatorskie, jak i zawodowe - rozumiane szerzej jako aktywność fizyczna, są bardzo ważnymi obszarami funkcjonowania każdego społeczeństwa. Czynny udział w tej działalności biorą także osoby z niepełnosprawnościami. Aktywność ruchowa jest dla nich pomostem do integracji społecznej. Ponadto zadowolenie z uprawiania aktywności fizycznej poprawia jakość życia ludzi niepełnosprawnych, dając radość, podnosząc samoocenę oraz możliwości osobistego rozwoju. Sport może być także skuteczna forma rehabilitacji, gdyż podnosi ogólną sprawność fizyczna, poprawia funkcjonowanie organizmu, czego zazwyczaj nie udaje się osiągnąć innymi metodami. Dla części z osób z niepełnosprawnościami istnieją możliwości zwiększania swojej aktywności fizycznej w sporcie amatorskim, a nawet mogą zmierzać w kierunku wyczynowego uprawiania sportu. Pomagają w tym choćby coraz bardziej zaawansowane technologicznie protezy, wózki, laski i inne narzędzia ułatwiające osobom z niepełnosprawnościami uprawianie sportu.
W Polsce poziom „usportowienia” osób z niepełnosprawnościami jest wciąż daleki od zadowalającego. Fundacja Neuron+ rozumie te zagadnienia i dlatego stawia sobie za cel pogłębianie integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami. Rozszerza więc działalność w kierunku promowania wśród nich aktywności fizycznej i angażowania się - w razie możliwości - w szeroko rozumianą aktywność ruchową. W tym celu powstała strona internetowa www.sportbezbarier.pl, na której publikowane są praktyczne wskazówki, jak rozpocząć uprawianie sportu, a także informacje o wydarzeniach sportowych w całej Polsce dedykowane osobom z niepełnosprawnością.
„Gazeta Olsztyńska” od zawsze wspiera sportowców niepełnosprawnych, informując o ich sukcesach oraz organizując coroczny konkurs Sportowiec bez Barier, który towarzyszy Plebiscytowi na 10 Najpopularniejszych Sportowców Województwa. Tym razem na liście kandydatów jest 24 sportowców, na których głosujemy za pomocą sms-ów - wysyłamy je na numer 7248 (2,46 zł brutto), w treść wpisując jedynie kod (są zaznaczone na czerwono).
Głosowanie kończy się 31 stycznia, a zwycięzca zostanie ogłoszony 18 lutego podczas Balu Sportowca.

> Mateusz Bielecki (judo, Atak Elbląg) go.sbb.1
> Karolina Bronowicz (kolarstwo na wózkach, Smok Orneta) go.sbb.2
> Michał Bryl (judo, Atak Elbląg) go.sbb.3
> Piotr Cichocki/Olga Górnaś-Grudzień (żeglarstwo, AKS OSW Olsztyn) go.sbb.4
> Ewa Cychowska (tenis stołowy, UKS Tempo 25 Olsztyn) go.sbb.5
> Marcin Kalinowski (koszykówka na wózkach, AKS OSW Olsztyn) go.sbb.25
> Piotr Kołodziejczuk (parakolarstwo, OKS Warmia i Mazury) go.sbb.6
> Mieczysław Kontrymowicz (kręgle klasyczne, OKS Warmia i Mazury) go.sbb.7
> Cezary Król (kolarstwo na wózkach, Smok Orneta) go.sbb.8
> Dastin Kulik (judo, Atak Elbląg) go.sbb.9
> Marcin Liszcz (judo, Atak Elbląg) go.sbb.10
> Witold Misztela (kolarstwo na wózkach, Smok Orneta) go.sbb.11
> Kamil Najdrowski (kolarstwo na wózkach, Smok Orneta) go.sbb.12
> Katarzyna Orzechowska (strzelectwo pneumatyczne, OKS Warmia i Mazury) go.sbb.13
> Michał Piróg (judo, Atak Elbląg) go.sbb.14
> Rafał Rocki (lekka atletyka, Atak Elbląg) go.sbb.15
> Stanisław Stopierzyński (kręgle klasyczne, OKS Warmia i Mazury) go.sbb.16
> Agnieszka Strąk (judo, Atak Elbląg) go.sbb.17
> Ryszard Suder (szachy, OKS Warmia i Mazury) go.sbb.18
> Kondrat Szumski (judo, Atak Elbląg) go.sbb.19
> Joanna Świderska (siatkówka na siedząco, Atak Elbląg) go.sbb.20
> Jarosław Wernik (lekka atletyka, Atak Elbląg) go.sbb.21
> Adam Wiśniewski (judo, Atak Elbląg) go.sbb.22
> Rafał Wojtowicz (siatkówka na siedząco, Atak Elbląg) go.sbb.23
> Katarzyna Zubowicz (kolarstwo na wózkach, Smok Orneta) go.sbb.24

* Czołówka głosowania: 1. Stanisław Stopierzyński (kręgle klasyczne, OKS Warmia i Mazury); 2-3. Kamil Najdrowski (kolarstwo na wózkach, Smok Orneta), Katarzyna Orzechowska (strzelectwo pneumatyczne, OKS Warmia i Mazury); 4. Piotr Kołodziejczuk (parakolarstwo, OKS Warmia i Mazury).