Rajdowe sukcesy, siatkarscy mistrzowie i olimpijski brąz

2021-05-14 16:00:00 (ost. akt: 2021-05-14 07:32:37)
Maciej Wisławski i Krzysztof Hołowczyc

Maciej Wisławski i Krzysztof Hołowczyc

Autor zdjęcia: archiwum GO

HISTORIA PLEBISCYTU\\\ Ostatnią dekadę XX wieku poprzedził toast „Zdrowie wasze w gardło nasze”. Była to zapowiedź ciekawych czasów - mimo trudności sportowcy z naszego regionu odnieśli wiele sukcesów: zostawali mistrzami Polski, Europy i świata, a kajakarz Adam Seroczyński wywalczył olimpijski brąz.
1991
W grudniu 1990 roku Lech Wałęsa wygrał wybory prezydenckie, a zwycięską lampkę szampana poprzedził toastem „Zdrowie wasze w gardło nasze”. Była to zapowiedź pięciu ciekawych lat, po których większość Polaków miała już byłego elektryka serdecznie dosyć.
W latach 90. sprawdziło się stare chińskie przekleństwo „obyś żył w ciekawych czasach”, z tym że w Polsce „ciekawe czasy” oznaczały spadek produkcji, olbrzymie bezrobocie i trudną do opanowania inflację. Oczywiście kryzys gospodarczo-społeczny odbił się także na stanie polskiego sportu - wiele klubów pozbawionych państwowego wsparcia albo upadło, albo drastycznie ograniczyło działalność. Co prawda pojawili się prywatni sponsorzy, którzy śnili o podboju Europy lub nawet świata, po czym tracili jeden lub dwa transporty przemycanego alkoholu i marzenia się kończyły. Byli też „sponsorzy”, i to w największych polskich klubach (Legia), którzy po wycofaniu się ze sportu żądali zwrotu wszystkich wyłożonych wcześniej pieniędzy.
Generalnie był to ciężki czas dla sportu, ale to nie znaczy, że sportowcy z Warmii i Mazur nie odnosili sukcesów. Na przykład Marian Bublewicz w 1991 roku po raz trzeci z rzędu został rajdowym mistrzem kraju, a jego Ford Sierra RS Cosworth powodował szybsze bicie serca tysięcy kibiców. Urokowi „Bubla” ulegli także czytelnicy „Gazety Olsztyńskiej”, uznając go za najpopularniejszego sportowca województwa. - Po zdobycia mistrzostwa wręczyłem Marianowi Bublewiczowi okazały kryształowy puchar - wspomina Leszek Dublaszewski, który niewiele wcześniej został dyrektorem Stomilu. - Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że było to pierwsze takie podziękowanie, jakie nasz znakomity rajdowiec otrzymał ze swojego klubu.
W dziesiątce nie mogło zabraknąć siatkarzy AZS Olsztyn, którzy zostali mistrzami Polski. Decydujący mecz rozegrano 25 marca w Uranii, a na trybunach upchnięto wtedy podobno cztery tysiące kibiców! - A potem było klasycznie, czyli jakaś premia i wizyty w zakładach pracy – wspominał po latach Leszek Urbanowicz, a Mariusz Szyszko dodał: - Wiem, że już nigdy w życiu coś takiego się nie powtórzy, bo dzisiaj nikt by nie pozwolił, żeby tylu kibiców weszło do Uranii. Przyznaję, że przez chwilę poczuliśmy się bardzo ważni, jakąś premię rzeczywiście dostaliśmy, bo wtedy jeszcze nam płacili, natomiast za następny tytuł już nie dostaliśmy ani grosza.
Poza tym czytelnicy docenili m.in. Małgorzatę Birbach-Kowalewicz (mistrzyni Polski w biegu przełajowym na 3500 m) oraz Waldemara Ząbeckiego, bowiem piłkarze Stomilu awansowali do II ligi (dzisiejsza I liga).

Mariusz Szyszko i Mariusz Sordyl
Fot. archiwum GO
Mariusz Szyszko i Mariusz Sordyl

LAUREACI
1. Marian Bublewicz (automobilizm, Stomil Olsztyn)
2. Mariusz Szyszko (siatkówka, AZS Olsztyn)
3. Joanna Burzyńska (żeglarstwo, Baza Mrągowo)
4. Mariusz Sordyl (siatkówka, AZS Olsztyn)
5. Magdalena Urban (gimnastyka, SMS/Stomil Olsztyn)
6. Małgorzata Birbach-Kowalewicz (lekka atletyka, biegi długie, Gwardia Olsztyn)
7. Waldemar Ząbecki (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
8. Lilianna Racis (taekwondo, Start Olsztyn)
9. Andrzej Iwaniak (siatkówka niepełnosprawnych, Start Olsztyn)
10. Jacek Olszewski II (motocross, Stomil Olsztyn)

1992
Klasyfikację medalową letnich igrzysk w Barcelonie wygrała reprezentacja Wspólnoty Niepodległych Państw (45-38-29) przed Stanami Zjednoczonymi (37-34-37) i Niemcami (33-21-38). Polska była dopiero 19. (3-6-10), a złote medale zdobyli judoka Waldemar Legień i pięcioboista Arkadiusz Skrzypaszek - indywidualnie oraz drużynowo (z Maciejem Czyżowiczem i Dariuszem Goździakiem). Poza tym Polacy jeszcze 16 razy stawali na olimpijskim podium, jednak wielu kibiców bardziej pamięta tego, który... medalu nie zdobył.
7 sierpnia na 50-kilometrową trasą ruszyli chodziarze, a wśród nich Robert Korzeniowski. Mniej więcej cztery godziny później Polak finiszował na drugim miejscu, do mety pozostało zaledwie 500 metrów i nikt już nie mógł mu odebrać srebrnego medalu. Nikt, poza amerykańskim sędzią, który dosłownie w bramie stadionu udzielił Korzeniowskiemu ostrzeżenia za „nieprawidłowy krok”, a że było to już trzecie ostrzeżenie, które oznaczało dyskwalifikację, więc polski chodziarz już na olimpijskiej bieżni się nie pojawił... Cóż, ocena kroku przez sędziów często była sprawą uznaniową. Na przykład podczas igrzysk w 1980 roku w Moskwie Polak Wiesław Kirkor zdyskwalifikował... trzech najlepszych zawodników. Jakże się więc musiał zdziwić Włoch Maurizio Damiliano, który myślał, że idzie po czwarte miejsce, tymczasem po przekroczeniu bramy stadionu dowiedział się, że za chwilę zostanie mistrzem olimpijskim.
A w naszym plebiscycie kolejny triumf Mariana Bublewicza, rajdowego mistrza kraju i wicemistrza Europy. Poza tym wśród laureatów znaleźli się m.in. Joanna Burzyńska (trzecia zawodniczka ME w klasie Lechner, mistrzyni Polski oraz dziewiąta zawodniczka igrzysk w Barcelonie), Małgorzata Birbach-Kowalewicz (23. zawodniczka olimpijskiego maratonu w Barcelonie, poza tym zajęła piąte miejsce w prestiżowym maratonie w Bostonie) i Monika Jabłonowska (dwukrotna brązowa medalistka MŚ, srebrna i brązowa medalistka ME oraz dwukrotna mistrzyni Polski). A że siatkarze AZS Olsztyn znowu (niestety, zarazem po raz ostatni) zostali mistrzami Polski, więc w dziesiątce znaleźli się Mariusz Szyszko i Roman Roszewski. Tym razem dwa decydujące mecze rozegrano w Częstochowie. Olsztynianie wygrali 3:1 i 3:0, po czym... Ale oddajmy głos Mariuszowi Szyszce: „Po meczu wykąpaliśmy się, a nasz menedżer zaprosił nas do hotelu na jakieś wino musujące, przy okazji znowu obiecując jakieś wielkie pieniądze. Nie mieliśmy jednak ochoty na wysłuchiwanie tych kolejnych obiecanek, więc po prostu poszliśmy do hotelowej restauracji na kolację, za którą oczywiście zapłaciliśmy z własnej kieszeni”...
Oto siatkarze, którzy wywalczyli piąty tytuł mistrzowski dla AZS Olsztyn: Mariusz Szyszko, Mariusz Sordyl, Przemysław Karwowski, Tomasz Kluchciński, Piotr Poskrobko, Witold Roman, Roman Roszewski, Mariusz Sobczak, Dariusz Skotnicki, Jarosław Szalpuk, Piotr Szczotko.


LAUREACI
1. Marian Bublewicz (automobilizm, Stomil Olsztyn)
2. Joanna Burzyńska (żeglarstwo, Baza Mrągowo)
3. Mariusz Szyszko (siatkówka, AZS Olsztyn)
4. Małgorzata Birbach-Kowalewicz (lekka atletyka, biegi długie, Gwardia Olsztyn)
5. Roman Roszewski (siatkówka, AZS Olsztyn)
6. Janusz Prucheński (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
7. Jacek Olszewski I (motocross, Stomil Olsztyn)
8. Monika Jabłonowska (taekwondo ITF, Start Olsztyn)
9. Aleksandra Szczesiul (gimnastyka, Stomil Olsztyn)
10. Małgorzata Listowska (tenis, Olsztyńskie Towarzystwo Tenisowe)

1993
20 lutego podczas Zimowego Rajdu Dolnośląskiego samochód Mariana Bublewicza wypadł z zakrętu i uderzył w drzewo lewą stroną na wysokości przednich drzwi. Olsztyński kierowca po wypadku był przytomny, niestety, pomoc nadeszła zbyt późno...
W tej sytuacji plebiscyt wygrał Karol Jabłoński, bojerowy wicemistrz świata, drugi zawodnik MŚ w żeglarstwie morskim na łodzi do jednej tony oraz międzynarodowy mistrz Polski.
Trzecie miejsce zajął Stanisław Macur, bojerowy wicemistrz Europy, poza tym czytelnicy wyróżnili Mariusza Szyszkę (AZS zdobył wicemistrzostwo - następny srebrny medal MP olsztynianie zdobędą w 2004 roku), kajakarza Adama Seroczyńskiego (pierwszy w historii Warmii i Mazur uczestnik mistrzostw świata w rywalizacji jedynek), taekwondoczkę Monikę Jabłonowską (mistrzyni Polski i Europy wśród juniorów i... seniorów), judokę Marka Krajewskiego (brązowy medalista MP) i gimnastyczkę Aleksandrę Szczesiul (czterokrotna medalistka MP - 2 złota i 2 srebra, uczestniczka MŚ).

Fot. karoljablonski.pl

LAUREACI
1. Karol Jabłoński (bojery/żeglarstwo, Baza Mrągowo)
2. Jarosław Talik (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
3. Stanisław Macur (bojery, AZS Olsztyn)
4. Mariusz Szyszko (siatkówka, AZS Olsztyn)
5. Adam Seroczyński (kajakarstwo, Warmińskie Towarzystwo Sportów Wodnych)
6. Tomasz Sokołowski (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
7. Monika Jabłonowska (taekwondo ITF, Start Olsztyn)
8. Marek Krajewski (judo, Gwardia Olsztyn)
9. Aleksandra Szczesiul (gimnastyka, Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe Olsztyn)
10. Sylwester Czereszewski (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
* Trener Roku: Bogusław Kaczmarek (piłka nożna, Stomil)


1994

Tym razem serca kibiców podbił Krzysztof Hołowczyc - wicemistrz Europy grupy N strefy centralno-wschodniej, mistrz Polski w tej klasie oraz wicemistrz kraju w klasyfikacji generalnej. Nikt wtedy nie przypuszczał, że jest to początek pięknej plebiscytowej kariery.
Wśród laureatów znaleźli się aż czterej piłkarze Stomilu, ale powód był oczywisty - olsztynianie wywalczyli historyczny awans do ekstraklasy. Sylwester Czereszewski i Tomasz Sokołowski dostali nawet powołania do reprezentacji Polski. Kilka dni po naszym balu obaj wylecieli z kadrą na zgrupowanie do Kolumbii. Kolejnym wyróżnionym przez czytelników piłkarzem był Cezary Baca, którego tak opisano na łamach Gazety: „z zawodu oficer policji, z zamiłowania i umiejętności napastnik drużyny Stomilu”.
O ile nie było niespodzianką miejsce w dziesiątce Moniki Jabłonowskiej („Pierwsza dama światowego taekwondo”, indywidualna mistrzyni Polski, Europy i świata w walkach oraz najlepsza zawodniczka globu w technikach specjalnych), o tyle Piotr Moszczyński nie krył zaskoczenia. Piotr był uczniem III klasy liceum i wspólnie z Marianem Wardą oraz Andrzejem Iwaniakiem wywalczył wicemistrzostwo świata siatkarzy niepełnosprawnych. Czytelnicy docenili także brydżystkę Danutę Hocheker, która wspólnie z Apolinarym Kowalskim wywalczyła tytuł mistrzów świata mikstów.

LAUREACI
1. Krzysztof Hołowczyc (automobilizm, Toyota Motor Poland)
2. Sylwester Czereszewski (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
3. Tomasz Sokołowski (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
4. Cezary Baca (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
5. Dariusz Jackiewicz (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
6. Piotr Moszczyński (siatkówka, II LO w Olsztynie)
7. Bohdan Ludwiczak (automobilizm, Motoklub Olsztyn)
8. Monika Jabłonowska (taekwondo ITF, Start Olsztyn)
9. Danuta Hocheker (brydż, Łączność Olsztyn)
10. Jarosław Kotewicz (lekka atletyka, skok wzwyż, Ziemia Iławska)
* Trener Roku: Józef Łobocki (Stomil Olsztyn)


1995

Krzysztof Hołowczyc zajął pierwsze miejsce i w klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski, i w klasyfikacji generalnej plebiscytu. Po latach tak wspomina tamte czasy: - Stomilowi jestem wdzięczny za determinację w dążeniu do założenia swojego zespołu rajdowego. Jeździłem wtedy na oponach Michelin, a na boku auta miałem napis „Stomil”. Niektórzy nawet żartowali wtedy, że to ja sprowadziłem Francuzów do Olsztyna, czego efektem jest dzisiaj najnowocześniejsza w Europie fabryka opon.
W dziesiątce znalazł się także taekwondoka Bogusław Zawirowski - wicemistrz świata, mistrz Europy i wielokrotny mistrz Polski.

Sylwester Czereszewski w akcji.
Fot. Artur Szczepański
Sylwester Czereszewski w akcji.

LAUREACI
1. Krzysztof Hołowczyc (automobilizm, Stomil Mobil Rally Team)
2. Tomasz Sokołowski (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
3. Monika Jabłonowska (taekwondo ITF, Start Olsztyn)
4. Sylwester Czereszewski (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
5. Jarosław Kotewicz (lekka atletyka, skok wzwyż, Ziemia Iławska)
6. Daniel Dyluś (piłka nożna, Jeziorak Iława)
7. Karol Jabłoński (bojery/żeglarstwo, Baza Mrągowo)
8. Lilianna Racis (taekwondo ITF, Start Olsztyn)
9. Małgorzata Birbach-Kowalewicz (lekka atletyka, biegi długie, Gwardia Olsztyn)
10. Bogusław Zawirowski (taekwondo ITF, Start Olsztyn)
* Trener Roku: Andrzej Olszewski (motocross, Motoklub Olsztyn)

1996
Klasyfikację medalową igrzysk w Atlancie wygrali Amerykanie (44-32-25) przed Rosjanami (26-21-16) i Niemcami (20-18-27). Polacy zajęli bardzo dobre 11. miejsce (7-5-5), a złote medale zdobyli: Robert Korzeniowski – chód na 50 km, Mateusz Kusznierewicz – żeglarstwo, klasa Finn, Renata Mauer – strzelectwo, Paweł Nastula – judo, Ryszard Wolny – zapasy w stylu klasycznym, Andrzej Wroński i Włodzimierz Zawadzki – zapasy w stylu klasycznym.
Natomiast na Warmii i Mazurach najlepszy był ponownie Krzysztof Hołowczyc - rajdowy mistrz Polski wyprzedził m.in. Jarosława Kotewicza, który w Atlancie zajął 11. miejsce w skoku wzwyż.

LAUREACI
1. Krzysztof Hołowczyc (automobilizm, Stomil Mobil Rally Team)
2. Karol Jabłoński (bojery/żeglarstwo, Baza Mrągowo)
3. Jarosław Kotewicz (lekka atletyka, skok wzwyż, Ziemia Iławska)
4. Monika Jabłonowska (taekwondo ITF, Start Olsztyn)
5. Rafał Kaczmarczyk (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
6. Jacek Płuciennik (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
7. Iwona Garnek (gimnastyka, Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe Olsztyn)
8. Tomasz Idzikowski (taekwondo ITF, Start Olsztyn)
9. Bohdan Ludwiczak (rallycross, Stomil Olsztyn)
10. Jacek Olszewski II (motocross, Motoklub Olsztyn)
* Trener Roku: Tadeusz Czyczel (tenis stołowy, Kormoran Ostróda)
* Honorowy Sportowiec Roku: Andrzej Iwaniak (brązowy medalista igrzysk paraolimpijskich w siatkówce)

1997
Historyczny sukces Hołowczyca, który został rajdowym mistrzem Europy. Poza tym wśród laureatów byli m.in. Jarosław Kotewicz - wicemistrz polski, i Mirosława Rymko - zwyciężczyni młodzieżowych mistrzostw świata w windsurfingowej klasie Mistral.

LAUREACI
1. Krzysztof Hołowczyc (automobilizm, Stomil Mobil Rally Team)
2. Karol Jabłoński (bojery/żeglarstwo, Baza Mrągowo)
3. Dorota Majorkiewicz (taekwondo ITF, Start Olsztyn)
4. Jarosław Kotewicz (lekka atletyka, skok wzwyż, Ziemia Iławska)
5. Mirosława Rymko (żeglarstwo, Baza Mrągowo)
6. Sylwester Wyłupski (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
7. Wioletta Kryza (lekka atletyka, biegi przełajowe, AZS-ART Olsztyn)
8. Monika Jabłonowska (taekwondo, Start Olsztyn)
9. Iwona Garnek (gimnastyka, Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe Olsztyn)
10. Adam Seroczyński (kajakarstwo, WTSW Olsztyn)
* Trener Roku: Jerzy Litwiński (taekwondo ITF, Start Olsztyn)


1998

Kolejny triumf „Hołka” - czytelnicy docenili 7. miejsce w Rajdzie Argentyny, 8. miejsce w Rajdzie Wielkiej Brytanii, 10. miejsce w Rajdzie Portugalii i 13. miejsce w Rajdzie Katalonii. Poza tym wśród laureatów znaleźli się także Wioletta Kryza - złota medalistka MP w maratonie i przełajach, Tomasz Krzeszewski - mistrz Polski oraz drużynowy wicemistrz Europy, i Krystyna Polakowska - brązowa medalistka MP w grze podwójnej kobiet.

LAUREACI

1. Krzysztof Hołowczyc (automobilizm, Stomil Mobil Rally Team)
2. Dorota Majorkiewicz (taekwondo ITF, Start Olsztyn)
3. Tomasz Krzeszewski (tenis stołowy, Warrior Morliny Ostróda)
4. Krystyna Polakowska (badminton, Warmia Olsztyn)
5. Jacek Wilkaniec (motocross, Motoklub Olsztyn)
6. Wioletta Kryza (lekka atletyka, biegi przełajowe, AZS ART Olsztyn)
7. Marcin Szulik (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
8. Tomasz Idzikowski (taekwondo ITF, Start Olsztyn)
9. Jarosław Bako (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
10. Leszek Urbanowicz (siatkówka, AZS ART Olsztyn)
* Trener Roku: Mieczysław Nowak (piłka ręczna, Warmia Olsztyn)

1999
Był to historyczny rok dla tenisa stołowego w naszym regionie, bowiem Warrior Morliny Ostróda został drużynowym mistrzem Polski (sukces ten ostródzianie powtórzą jeszcze rok później). A Tomasz Krzeszewski dołożył do tego jeszcze brązowy (gra pojedyncza) i złoty (gra podwójna) medal MP.

LAUREACI

1. Krzysztof Hołowczyc (automobilizm, Stomil Mobil Rally Team)
2. Karol Jabłoński (bojery/żeglarstwo, Baza Mrągowo)
3. Tomasz Idzikowski (taekwondo ITF, Start Olsztyn)
4. Dorota Majorkiewicz (taekwondo ITF, Start Olsztyn)
5. Dariusz Idzikowski (taekwondo ITF, Start Olsztyn)
6. Andrzej Biedrzycki (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
7. Ewa Kuraś (podnoszenie ciężarów, LZS Bartoszyce)
8. Tomasz Krzeszewski (tenis stołowy, Warrior Morliny Ostróda)
9. Cezary Kucharski (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
10. Arkadiusz Wiśniewski (siatkówka, Indykpol AZS Atria Olsztyn)
* Trener Roku: Stanisław Mickiewicz (żeglarstwo, Baza Mrągowo)

2000
Klasyfikację medalową letnich igrzysk w Sydney wygrali Amerykanie (37-24-32) przed Rosjanami (32-28-29) i Chińczykami (28-16-14), a Polska była 14. (6-5-3). Złote medale zdobyli: Robert Korzeniowski – chód na 20 i 50 km, Renata Mauer-Różańska – strzelectwo, Kamila Skolimowska i Szymon Ziółkowski – rzut młotem, Tomasz Kucharski-Robert Sycz – wioślarstwo.
Nasze województwo też miało powody do radości - Piotr Wadecki, podwójny kolarski mistrz Polski, w Sydney zajął 7. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego, ale jeszcze lepiej wypadł kajakarz Adam Seroczyński, brązowy medalista w K-4 1000 m. Niestety, był to ostatni olimpijski sukces sportowca z Warmii i Mazur...

Adam Seroczyński po przylocie do Polski z Sydney
Fot. Archiwum prywatne
Adam Seroczyński po przylocie do Polski z Sydney

LAUREACI
1. Adam Seroczyński (kajakarstwo, OKS Olsztyn)
2. Karol Jabłoński (bojery/żeglarstwo, Baza Mrągowo)
3. Piotr Wadecki (kolarstwo, Mróz)
4. Tomasz Idzikowski (taekwondo, Start Olsztyn)
5. Andrzej Krzyształowicz (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
6. Maciej Marcinkiewicz (wyścigi samochodowe)
7. Wioletta Kryza (lekka atletyka, AZS ART Olsztyn)
8. Paweł Holc (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
9. Xu Kai (tenis stołowy, Warrior Morliny Ostróda)
10. Grażyna Prokopek (lekka atletyka, MLKS Morliny Ostróda)
* Trener Roku: Zbyszek Pietkiewicz (tenis stołowy, LUKS Cekol Stawiguda)2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD