Dobre wyniki naszych zawodników w regatach o Puchar Księżniczki Zofii

2016-04-04 14:11:17(ost. akt: 2016-04-04 11:12:58)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: sailing.org

Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczynska wygrały w klasie 470 regaty o Puchar Księżniczki Zofii. Na podium znalazł się także Paweł Tarnowski, który w klasie RS:X był drugi.
Regaty u wybrzeży Majorki były ostatnią szansą na wywalczenie olimpijskiej kwalifikacji w klasach Finn i Laser Radial, ale zawodnikom z Warmii i Mazur nie udało się tego dokonać. Finnista Piotr Kula z Biskupca (obecnie Gdański Klub Żeglarski) zakończył zawody na 24. pozycji, a w klasyfikacji państw walczących o igrzyska Polska zajęła czwartą lokatę.

Krajową przepustkę zdobył Turek Alican Kaynar, a Kula — który na igrzyskach w Londynie był 16. — stracił do niego 32 punkty. Po raz ostatni klasa Finn nie miała polskiego reprezentanta na igrzyskach w Barcelonie (1992). Z kolei w Laserze Radialu Agata Barwińska (MOS SSW Iława) była 25. — do miejsca dającego upragnioną kwalifikację zabrakło jej aż 40 pkt (przepustki krajowe wywalczyły reprezentantki Węgier i Portugalii).

Tym samym w Rio de Janeiro Polska wystawi zawodników tylko w pięciu klasach. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce podczas igrzysk w Atlancie 1996. W Sydney (2000) i Atenach (2004) Polacy wystartowali w siedmiu, a w Pekinie (2008) i Londynie (2012) — nawet w ośmiu klasach. Podczas sierpniowych igrzysk zobaczymy aktualnego mistrza świata Piotra Myszkę (wychowanek Bazy Mrągowo), Małgorzatę Białecką (oboje w RS:X), Kacpra Ziemińskiego (Laser), Skrzypulec i Mrózek-Gliszczyńską (470) oraz Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego (49er). Dodajmy, że ci ostatni w wyścigu o Rio pokonali Tomasza Januszewskiego i Jacka Nowaka z AZS UWM Olsztyn.

Rut