Muzeum zaprasza na promocję monografii „Pisz. Historia miasta”
2022-02-03 05:00:00(ost. akt: 2022-02-03 05:44:16)
Muzeum Ziemi Piskiej zakończyło pracę nad monografią „Pisz. Historia miasta”, przygotowaną pod redakcją dr Anety Karwowskiej. Dwutomowa pozycja, opisująca dzieje Pisza od czasów najdawniejszych, trafi w ręce Czytelników już jutro, 4 lutego, o godz. 18.00.
Właśnie ukazała się najnowsza pozycja o Piszu wydana nakładem Muzeum Ziemi Piskiej. To dwutomowa, obszerna i barwna monografia pod tytułem „Pisz. Historia miasta”. Dlaczego zasługuje ona na uwagę?
– Ponieważ kompleksowo i dość wyczerpująco opisuje niezwykłe dzieje miasta od czasów najdawniejszych po te współczesne – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej i zarazem redaktorka monografii.
– Zawarliśmy w niej wiele materiałów nigdzie dotąd nie publikowanych, starych dokumentów, map, rycin, zdjęć i pocztówek. Swoimi archiwami dzielili się mieszkańcy miasta i to było niesamowite – przyznaje dyrektor muzeum.
– Sięgnęliśmy również do archiwów w Berlinie, Warszawie i Olsztynie. Ale wiele materiałów pochodzi też z naszych zasobów – dodaje dr Aneta Karwowska.
– Sięgnęliśmy również do archiwów w Berlinie, Warszawie i Olsztynie. Ale wiele materiałów pochodzi też z naszych zasobów – dodaje dr Aneta Karwowska.
Monografia „Pisz. Historia miasta” ukazuje się pół wieku po poprzedniej książce opisującej początki Pisza i jego rozwój do końca lat 60. XX wieku.
– Od tego czasu pojawiło się wiele nieznanych wcześniej dokumentów i opracowań, które rzucają nowe światło na ważne wydarzenia w dziejach miasta i życie codzienne jego mieszkańców. Najnowsza pozycja wydana przez Muzeum Ziemi Piskiej stanowi kompendium wiedzy o historii Pisza i powinna trafić do biblioteki każdego miłośnika swojej małej ojczyzny – dodaje dyrektor muzeum.
Gdzie można nabyć książkę? Trafi ona w ręce Czytelników podczas uroczystej premiery, która odbędzie się 4 lutego o godz. 18.00 w sali konferencyjnej hotelu Joseph Conrad w Piszu. Wezmą w niej udział współautorzy monografii, cenieni naukowcy i badacze historii regionu. Na scenie wystąpi Nina Nu z zespołem w koncercie pt. „Głos Dawnych Mazurów”. Tego dnia dwutomową publikację będzie można kupić w promocyjnej cenie 100 zł.
– Serdecznie zapraszam na promocję książki – zachęca dr Aneta Karwowska. – Mam nadzieję, że będzie to piękny finał prac nad monografią i ciekawe spotkanie dla mieszkańców miasta.
Treści publikowane w książce posłużyły też do przygotowania filmu dokumentalnego o historii miasta, który zostanie zaprezentujemy podczas spotkania.
– Prace nad książką i filmem przypadły na trudny okres pandemii koronawirusa. Tym bardziej potrzebne było nam okazane wsparcie, za które jesteśmy wdzięczni – przyznaje dyrektor muzeum. – Bardzo ważną rolę odegrał burmistrz Andrzej Szymborski, który od początku wspierał nas w projekcie. Merytorycznie mogliśmy liczyć na wsparcie Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz wielu sympatyków Muzeum Ziemi Piskiej. Dzięki temu możemy powiedzieć, że książka jest wspólnym dziełem, które będzie świadczyło o naszym szacunku do przeszłości.
„Pisz. Historia miasta” t. I i t. II pod redakcją dr Anety Karwowskiej Autorzy: dr hab. Anna Sylwia Czyż – profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ks. dr. hab. Marek Jodkowski – profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dr hab. Ryszard Tomkiewicz - Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, dr Jerzy Kiełbik – dyrektor Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, dr Alicja Dobrosielska – Towarzystwo Naukowe Pruthenia, dr Jerzy Marek Łapo – pracownik Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, autor profilu „Mazury według Jerzego”, twórca Obwoźnego Muzeum Bąków, Adam Płoski – Narodowy Instytut Dziedzictwa w Olsztynie, Marian Szymkiewicz – kierownik Muzeum Przyrody w Olsztynie, dr Aneta Karwowska – dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej, Ryszard Wojciech Pawlicki – pracownik Muzeum Ziemi Piskiej, Łukasz Szymański – pracownik Muzeum Ziemi Piskiej Recenzenci: prof. dr hab. Grzegorz Jasiński, prof. dr hab. Janusz Małłek, prof. dr hab. Stanisław Achremczyk Korekta redakcyjna: dr Magdalena Żółtowska-Sikora Archiwalne pocztówki i fotografie: Marek Polit, Jarosław Frycz, Adam Czerkas. Współczesne fotografie: Marcin Chojnowski, Piotr Mierzejewski |
Spotkanie odbędzie się zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Obecnie osoby niezaszczepione mogą stanowić 30 proc. widowni. W związku z tym prosimy osoby zaszczepione o zabranie i okazanie przy wejściu certyfikatów poszczepiennych.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez