Tysiące żeglarzy i kajakarzy na mazurskich szlakach

2021-09-30 09:00:00 (ost. akt: 2021-09-30 05:13:30)
Do tej pory przez śluzę Guzianka II przeprawiło się ponad 12 tysięcy jednostek pływających

Do tej pory przez śluzę Guzianka II przeprawiło się ponad 12 tysięcy jednostek pływających

Autor zdjęcia: PGW Wody Polskie

Sezon turystyczny na Mazurach powoli dobiega końca. W tym roku na szklaku Wielkich Jezior Mazurskich było zadecydowanie więcej jachtów niż w latach poprzednich. Podobnie było na szlaku kajakowym na Krutyni, gdzie największy ruch przypadł na sierpień.
To był bardzo udany sezon turystyczny – ocenił na antenie Radia Olsztyn dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Wittbrodt. Jak podkreślił, największą popularnością w tym roku ponownie cieszył się szlak wodny rzeką Krutynią, gdzie największy ruch zaobserwowano w sierpniu. Tylko w samej wsi Krutyń odnotowano około tysiąca puszczanych kajaków.

To jest bardzo duża ilość, która na szlaku się rozprasza. Jak obserwujemy wodowanie kajaków, tę masę ludzi, która przetacza się przez okolice – to robi bardzo duże wrażenie — mówił dyrektor Wittbrodt.

Także na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich było w tym roku zdecydowanie więcej jachtów niż w latach poprzednich.

Widać to po liczbie jednostek, które korzystały ze śluz na Guziance — mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Chociaż kończy się wrzesień, to jeszcze nie koniec sezonu na mazurskich jeziorach. Na śluzie Guzianka, która od niedawna ułatwia ruch na mazurskim szlaku wciąż jest spory ruch.

Jesteśmy na ostatniej prostej sezonu żeglugowego. Do tej pory przez śluzę Guzianka II przeprawiło się ponad 12 tysięcy jednostek pływających. Przez starą śluzę prawie 7 tysięcy. To jest bardzo dobry wynik — podsumowuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Ta liczba na pewno będzie większa, bo jachty jeszcze pływają. Zanim wybudowano nową śluzę na Guziance ze starej co roku korzystało około 15 tysięcy jednostek pływających.

Oddana do użytku pod koniec czerwca ubiegłego roku Guzianka II w sezonie letnim 2020 obsłużyła aż 10,5 tys. żeglarzy i motorowodniaków.
Nowoczesna śluza pozwala pokonać dwumetrową różnicę poziomów wody między jeziorami Bełdany i Guzianka Mała. Obsługiwana jest automatycznie, a przeprawa trwa zaledwie 8 minut. Jednorazowo pomieści 6 dużych jachtów. Inwestycja, która kosztowała łącznie 38 mln zł to projekt zrealizowany wspólnym wysiłkiem budżetu państwa i samorządów przy udziale środków unijnych.

Elżbieta ŻywczykNAGRODA „PRZYJAZNY BRZEG” DLA GUZIANKI II
W sierpniu podczas gali XVII edycji konkursu Przyjaznego Brzegu Centrum Turystyki Wodnej PTTK, jury konkursu przyznało Wodom Polskim Nagrodę Główną (Grand Prix) za budowę śluzy Guzianka II na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Grand Prix w konkursie o Nagrodę Przyjaznego Brzegu to prestiżowe wyróżnienie dla Wód Polskich. Konkurs organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współdziałaniu z Polskim Związkiem Żeglarskim i innymi partnerami. Ma on na celu kształtowanie w społecznej świadomości wartości polskich wód i znaczenia właściwego zagospodarowania ich brzegów z myślą o wodniakach. Kandydatami mogą być samorządy, urzędy i instytucje miejscowości leżących nad wodą, kluby i mariny oraz firmy i osoby prywatne.
Do zgłaszania kandydatów do nagrody Przyjaznego Brzegu uprawnione są organizacje zajmujące się turystyką wodną, kluby, redakcje, komandorzy rejsów i spływów oraz indywidualne osoby. Przyznawana jest Nagroda Główna (Grand Prix) i nagrody specjalne, które służą wyróżnieniu inicjatyw charakteryzujących się szczególnym nowatorstwem związanym z ochroną środowiska i działaniami na rzecz udziału osób niepełnosprawnych w turystyce wodnej, a także promocji polskich szlaków turystycznych i turystyki wodnej.
Tegoroczna gala XVII edycji konkursu Przyjaznego Brzegu odbyła się podczas Festiwalu Wisły w Toruniu. Jest to już piąta odsłona tego wydarzenia, które stanowi największy w Polsce zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5