Sokół wycofał się z III ligi! Ostródzianie zagrają w... okręgówce

2023-07-05 09:48:46(ost. akt: 2023-07-05 10:56:21)

Autor zdjęcia: Emil Marecki

PIŁKA NOŻNA\\\ Sokół Ostróda ze względów finansowych zrezygnował z występów w III lidze. W nowym sezonie będzie grał w klasie okręgowej. Na takim rozwiązaniu skorzystały Concordia Elbląg i Olimpia Olsztynek, które utrzymały się - odpowiednio - w III oraz IV lidze.
Ostatni sezon w wykonaniu Sokoła Ostróda był bardzo burzliwy, ale nikt nie przypuszczał, że ostatecznie zakończy się w tak drastyczny sposób.

Dokładnie rok temu Sokół przygotowywał się do rozgrywek III ligi po spadku z II. Ostródzianie w fatalny sposób rozpoczęli sezon, na tyle, że działacze musieli zwolnić trenera. W miejsce Dominika Bednarczyka zatrudniono Janusza Bucholca, który początek swojej pracy miał bardzo obiecujący. Zespół po rundzie jesiennej zajmował miejsce w środku stawki i nikt nie przypuszczał, że wiosną drużyna będzie walczyć do ostatniego momentu o utrzymanie w III lidze.

W międzyczasie po fatalnej serii spotkań bez zwycięstwa z pracą pożegnał się Bucholc i postawiono na doświadczenie w osobie Wojciecha Tarnowskiego. Gra Sokoła poprawiła się na tyle, że zespół zdołał się utrzymać, a stało się to dzięki dwóm zwycięstwom na koniec sezonu. Sokół najpierw u siebie wygrał z Błonianką Błonie, a następnie na wyjeździe z Ursusem Warszawa.

>> Po zakończeniu rozgrywek w klubie nastąpiło walne zgromadzenie członków stowarzyszenia, podczas którego wybrano nowe władze Sokoła Ostróda: m.in. funkcję prezesa po wielu latach przestał pełnić Jerzy Sarnecki, z klubu odszedł też członek zarządu Mariusz Ząbczyński. Odchodzący zarząd otrzymał absolutorium, a członkowie stowarzyszenia Sokół Ostróda musieli wybrać nowe władze. Spośród czterech zgłoszonych nowych osób, delegaci wybrali trzy, które będą tworzyć nowy zarząd klubu.

Prezesem został Tomasz Harazim, wiceprezesem Dariusz Sikora. Funkcję skarbnika pełnić będzie Bartosz Bukowski.

Nowy zarząd nie znalazł finansowania na występy w rozgrywkach III ligi i we wtorek rano wysłał pismo do Polskiego Związku Piłki Nożnej z informacją o rezygnacji z gry na czwartym poziomie rozgrywkowym w Polsce. Tym samym Sokół został relegowany dwie klasy niżej i od nowego sezonu będzie grał w klasie okręgowej. Na takim rozwiązaniu skorzystały dwie drużyny z naszego województwa. W III lidze w nadchodzącym sezonie będzie nadal grała Concordia Elbląg, która zajęła 16. miejsce w tabeli i - według pierwotnego stanu - powinna spaść do IV ligi. W forBET IV lidze pozostała natomiast Olimpia Olsztynek, która spadła, ale poprzez wydarzenia z wtorku może ponownie szykować się na występy w najwyższej klasie rozgrywkowej prowadzonej przez Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej.

Na ten moment Sokoła nie stać na III ligę, mamy zagwarantowane fundusze, które pozwolą nam wystartować w rozgrywkach klasy okręgowej — mówi Tomasz Harazim, nowy prezes Sokoła Ostróda.

— Można było na siłę zostać w III lidze, ale to by oznaczało poważne zadłużenie Sokoła, a do tego nie chcieliśmy doprowadzić. Burmistrz Ostródy (Zbigniew Michalak - red.) zadeklarował nam pomoc w odbudowie klubu, sponsorzy także chcą zostać z nami, oczywiście w mniejszym wymiarze. Gorąco wierzę w to, że szybko uda się nam odbudować Sokół — dodaje Harazim.

Zespół z Ostródy na początku nowego tygodnia ma wrócić do treningów. Drużynę ma poprowadzić trener związany wcześniej jako zawodnik z Sokołem. Nowe władze klubu jeszcze w tym tygodniu mają kontraktować nowych zawodników. Więcej o sytuacji Sokoła mamy się dowiedzieć w piątek po południu na specjalnie zwołanej konferencji, w której udział także zapowiedział burmistrz Ostródy.

Emil Marecki

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5