Dni Pola w powiecie ostródzkim już za nami

2022-06-09 11:23:45(ost. akt: 2022-06-09 11:42:32)

Autor zdjęcia: arch. W-MODR

Dni Pola to znakomita okazja, by przekazywać wiedzę i przybliżać innowacyjne rozwiązania rolnikom i mieszkańcom obszarów wiejskich. W powiecie ostródzkim odbyły się w środę, 8 czerwca.
Organizatorem Dni Pola jest Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

— W powiecie ostródzkim Dni Pola rozpoczęliśmy częścią praktyczną na poletkach demonstracyjnych, gdzie uczestnicy zapoznali się z zastosowaną technologią, programem ochrony, wpływem odmiany, stanowiska oraz metod agrotechnicznych na plonowanie pszenicy jarej i jęczmienia jarego — informuje W-MODR.

Jak podkreśla Janusz Malinowski z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, zastosowanie niższej normy wysiewu pszenicy jarej spowodowało mniejsze nasilenie ze strony chorób grzybowych, ale większą presję występowania chwastów. A co za tym idzie konieczność wykonania zabiegów herbicydowych. Gęstość wysiewu jest agrotechniczną metodą regulacji zachwaszczenia stosowaną w integrowanej ochronie roślin.

— W warunkach suszy, przy zmniejszonej normie wysiewu, konkurencja roślin o wodę na jednostkę powierzchni jest niższa dlatego gęstość siewu powinna być możliwie jak mniejsza — wskazuje dr hab. Jerzy Grabiński.

Na kolejnych spotkaniach, m.in. w powiecie olsztyńskim dr hab. Jerzy Grabiński przeprowadzi analizę ekspercką poletek demonstracyjnych a temat aktualnych zagrożeń upraw zbóż przed szkodnikami zostanie przedstawiony przez prof. dr hab. inż. Bożenę Kordan.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5