Ratownicy medyczni walczą o podwyżki. Protest w Olsztynie [ZDJĘCIA i FILM]

2017-06-30 12:56:07(ost. akt: 2017-06-30 15:22:59)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Punktualnie o godzinie 12 w piątek, 30 czerwca zaczął się w Olsztynie protest ratowników medycznych. Protestujący przeszli ulicami miasta, od Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ulicy Pstrowskiego, pod Urząd Wójewódzki.
Ratownicy medyczni od kwietnia domagają się 1600 zł brutto podwyżki. Ponadto chcą przyznania im statusu funkcjonariuszy służb publicznych.

Jak dotąd protesty miały wymiar raczej symboliczny. Tym razem ratownicy wyszli na ulice Olsztyna. Według organizatorów w deszczu i przy silnym wietrze w proteście wzięło udział ok. 150 osób.

Pod koniec kwietnia odbyło się spotkanie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych w Warszawie z przedstawicielami ministerstw zdrowia i finansów w sprawie wyrównania stawek płacowych ratowników medycznych z płacami pielęgniarek.

Rozmowy zakończyły się fiaskiem. Strona rządowa zaproponowała 400 zł brutto podwyżki od 1 lipca tego roku i kolejne 400 zł od lipca 2018 r. Ratownicy chcieli wyrównania płac z pielęgniarkami i 800 zł brutto podwyżki od lipca tego roku. A także tak jak pielęgniarki we wrześniu kolejne 400 zł brutto oraz w 2018 r. 400 zł brutto.

W Polsce pracuje około 12 tys. ratowników medycznych.Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Prosty przykład, nie ma nic za darmo #2277469 | 37.47.*.* 2 lip 2017 22:24

  Żeby nie było że to są słowa bez pokrycia, przeciętne koszta i kursy obowiązkowe dla ratowników: http://kursyerc.pl/kursy/k ursy-als/ Kursy ALS (Advanced Life Support) Cele kursu Wprowadzenie koncepcji zespołów resuscytacyjnych. Przeszkolenie kierowników i członków zespołów resuscytacyjnych do właściwego postępowania w przypadku zatrzymania krążenia u osób dorosłych oraz w okolicznościach występujących przed zatrzymaniem krążenia. Nauczenie rozpoznawania pacjentów z ryzykiem zatrzymania krążenia, identyfikacji przyczyny, wdrożenia działań zapobiegających wystąpieniu zatrzymania krążenia. Przygotowanie do rozwiązywania problemów występujących w sytuacjach towarzyszących zatrzymaniu krążenia – elementy komunikacji z zespołem, z bliskimi pacjenta, decyzyjność w nagłych sytuacjach. Adresaci kursu Kurs skierowany jest do grup zawodowych zajmujących się pacjentami w stanie zagrożenia życia: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, pracujących w miejscach wzmożonego nadzoru medycznego (SOR, pogotowie ratunkowe, OIOM, IT, izby przyjęć,). Uczestnicy kursu powinni mieć odpowiednie kwalifikacje medyczne oraz doświadczenie zawodowe. Cena kursu 1200 zł – Poznań, Warszawa. W cenę wliczony jest koszt bufetu podczas kursu. Istnieje możliwość zorganizowania kursu w Państwa miejscowości. Wymogiem jest zebranie co najmniej 12–osobowej grupy uczestników. Już wkrótce nowe kursy i seminaria dla ratowników!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Wszystko się zmienia, Moje przemyślenia Ratow #2277183 | 2 lip 2017 12:32

  Kiedyś to było tak... Ratownictwo medyczne rozpocząłem wraz z kolegami bo uczelnia była niedaleko i od wojska można było się wymigać, a do straży wtedy nie brali bez uregulowanego stosunku do wojska. Potem studia jako uwieńczenie całości, razem 5 lat się zebrało. W między czasie kursy kursy bo bez tego nie idzie. Szkoda że każdy w kwocie 700 - 1100 zł, i to już nie na miejscu. Kraków, wrocław, Poznań Warszawa już trochę bliżej. Polubiłem ten zawód i wspaniałych ludzi. Nikt wtedy nie mówił że wejdzie obowiązkowe doszkalanie się 5letnie, i na wszystko trzeba będzie się samemu składać, nie wspominając o innych wydatkach za co nam się nie zwróci. Mógłbym powiedzieć że czuję się podstępnie wrobiony. Poświęciłem dużo nie tylko czasu dla tego zawodu i was drodzy pacjenci, dołuje mnie jedno że znajdzie się wsród naszych byłych lub przyszłych pacjentów który powie zmień zawód nikt cię tu nie trzyma. A kto będzie was, nas ratował? Jak wszyscy odejdą? Z Ukrainy za 5 zł sprowadzić ludzi? Można i tak. Chyba że Ci co tak nam żałują chcą utworzenia Wspólnoty Wzajemnej Pomocy Sąsiedzkiej, czyli tobie pomogę a ciebie zgnoję. Czasami dochodzę do wniosku że te kopanie się z koniem na co dzień i wszystkimi innymi, oraz przeciwnościami losu nie są warte tych pieniędzy, dobre wyliczenie gdzieś raz czytałem "ile jest warte ludzkie życie?" Tyle: 16-17 zł, takie pojęcie złotej godziny kiedyś było, to chyba to...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Fotek #2276630 | 37.47.*.* 1 lip 2017 14:02

   Mam kolegę polic... janta , dorabia sobie jako ratownik i sobie chwali.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. wit #2276536 | 185.107.*.* 1 lip 2017 10:41

    Jak ratownicy to sanitariusze też chcą podwyżki płac.

    odpowiedz na ten komentarz

   2. Naciągacze i nieudaczniki rodem z PRL ! #2276355 | 81.190.*.* 30 cze 2017 23:33

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Ratownik medyczny co to za profesja ni pies ni wydra ( czy to lekarz . Wiekszość tych Panów to emeryci policyjni, wojskowi, straży pożarnej innych służb mundurowych, lenie i ślizgacze, po komendach się ślizgał większość z tych ratowników odeszło ze służb mundurowych po 15 - 20 latach służby tuląc po 3000zł emerytury . Przeszedł krótkie przeszkolenie z pierwszej pomocy i robi na drugiej posadzie. Teraz rządają uprawnień mundurowych, no tak - być na emeryturze i brać mundurową pensję - PRAWDZIWE ELDORADO !!!!

    Pokaż wszystkie komentarze (21)
    2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5