Ratownicy medyczni walczą o podwyżki

2017-05-24 16:29:30(ost. akt: 2017-05-24 16:30:04)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Kilkanaście tysięcy ratowników medycznych w całej Polsce rozpoczęło wczoraj akcję protestacyjną. Jej pierwszy etap ma potrwać dwa tygodnie. Ratownicy chcą zmiany stanowiska rządu w sprawie podwyżek
Pod koniec kwietnia odbyło się spotkanie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych w Warszawie z przedstawicielami ministerstw zdrowia i finansów w sprawie wyrównania stawek płacowych ratowników medycznych z płacami pielęgniarek. Rozmowy zakończyły się fiaskiem. Strona rządowa zaproponowała 400 zł brutto podwyżki od 1 lipca tego roku i kolejne 400 zł od lipca 2018 r. Ratownicy chcieli wyrównania płac z pielęgniarkami i 800 zł brutto podwyżki od lipca tego roku. A także tak jak pielęgniarki we wrześniu kolejne 400 zł brutto oraz w 2018 r. 400 zł brutto.

— Przez dwa tygodnie będziemy nosić czarne koszulki z logo protestu, oflagowane zostały także wszystkie punkty ratownictwa medycznego — mówi Michał Meler, ratownik medyczny i członek zarządu Konfederacji Pracy.
Jeżeli taka forma protestu nie przyniesie efektu, związkowcy podejmą kolejne kroki w celu zmiany stanowiska rządu. Czy mogą one wpłynąć na działanie służb ratowniczych? — Zarówno teraz, jak i później, nasz protest nie będzie odbywał się ze szkoda dla pacjentów — zaznacza Michał Meller.

W Polsce pracuje około 12 tys. ratowników medycznych.

kraw

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ratownik medyczny #2258965 | 88.156.*.* 3 cze 2017 10:43

  Pani Premier w swoim expose powiedziała:"W pełni doceniam rolę lekarzy i jestem przekonana, że powinni być wysoko i bardzo wysoko wynagradzani. Doceniam też w pełni ogromne znaczenie pracy ratowników medycznych,pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia, których dochody są dzisiaj zbyt niskie" Już Pan Minister LEKARZ zadbał o wysokie a nawet bardzo wysokie wynagrodzenia LEKARZY,ale jak zwykle zapomniano o podwyżkach wynagrodzeń ratowników medycznych,pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia,Których płace wciąż pozostają niskie a nawet bardzo niskie,ale jak widac Ministrowi Lekarzowi zależy jedynie na wysokich wynagrodzeniach lekarzy,bo oni mają inne żołądki i potrzeby !

  odpowiedz na ten komentarz

 2. gus #2252474 | 88.156.*.* 25 maj 2017 12:35

  Często podnoszonym argumentem w dyskusji na temat pracy i zarobków ratowników medycznych jest to, że Oni (podobnie jak policjanci i strażacy) wchodzą tam skąd inni uciekają. Robią to czego większość z was się brzydzi. Pracują z tymi, których społeczeństwo woli nie zauważać. Większość z nich widziała rzeczy i miejsca, których wolelibyście nie oglądać i nie wiedzieć. Są tam bo taka jest ich praca i za to płaci im społeczeństwo. Szary "Kowalski" w całym swoim życiu nie zobaczy tyle złego co Ratownicy zobaczą w czasie jednego dyżuru. Krew, rzygowiny, odchody to ich codzienność. Walka o życie i ciągły stres. Po drugiej stronie Wy cudowne społeczeństwo, które atakuje, wyzywa, poniża i nie szanuje Ratowników. Dlatego właśnie Ratownicy Medyczni powinni zarabiać godnie. Żeby szary "Kowalski" mógł spać spokojnie nie widząc tego wszystkiego. P.S 1. Ratownicy walczą o takie same pieniądze jakie otrzymały już pielęgniarki 2 .Muszą cały czas się szkolić za własne pieniądze, zbierać punkty edukacyjne i co 5 lat zdawać egzamin. (pielęgniarki nie mają takiego obowiązku) 3. Jeśli widzisz gdzieś karetkę, to nie znaczy, że jest to karetka , która jeździ na wezwania. Jest wolny rynek. Jest tyle firm transportowych. Wynajmujesz sobie ambulans i jeździsz na sygnale. Nikt cię nie zatrzyma, każdy myśli że karetka to pogotowie. Pogotowie ratunkowe czyli - Ratownictwo Medyczne ma oznaczone ambulanse przez logo „Państwowe Ratownictwo Medyczne” , dużą literą „P” (podstawowy) lub „S „(specjalistyczny) i numer systemowy np. N1500.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. obserwator. #2252296 | 89.228.*.* 25 maj 2017 07:54

  Uważam że powinni dostac bo to im sie należy.W tej pracy niema świąt.sylwestra.itp.Ciezka praca fizyczna.psychiczna i umysłowa.Ciągle narażona na wszelkie czynniki zewnętrzne zakaźne jak i brutalne.Ci którzy wypisują na forach swoją niechęć do ratowników med.nie mają zielonego pojęcia o specyfice pracy tej grupy zawodowej.To oni najczęsciej potrzebuja pomocy i wzywają karetkę do kazdej pierdoły,,skaleczony paluszek czy.poranny kac."".Jestem za nimi uważam ze kazdy ma prawo do protestu i walki o swoje prawa by godni egzystować.POPIERAM WASZ PROTEST.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. Opiekun #2252234 | 88.156.*.* 25 maj 2017 03:57

  1650 netto

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Czy ci #2252206 | 88.156.*.* 24 maj 2017 23:56

  co zgwałcili tłumaczkę podczas padaczki też walczą o podwyżkę?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (13)
  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5