„Pielgrzymi” z Mosiny dotrą do Olecka

2021-10-01 10:58:42(ost. akt: 2021-10-01 11:36:08)

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku zaprasza do sali kina „Mazur" na spektakl "Pielgrzymi" w wykonaniu Amatorskiego Teatru Bez Kurtyny z Mosiny w reżyserii Ajżana Prendke. Po spektaklu spotkanie z autorem (online) i aktorami. Wstęp wolny!
"Pielgrzymi" z Mosiny, 2 października, godz. 18:00
sala kina Mazur w Olecku

Grupa pielgrzymów jedzie autokarem do Rzymu i innych sanktuariów. Są wśród nich starsi i młodsi, mniej i bardziej religijni, otwarci na innych i zamknięci w sobie. Ta podróż okaże się dla wszystkich doświadczeniem granicznym. Po spektaklu spotkanie z autorem (online) i aktorami.

Natomiast już dzisiaj 1 października o godz. 17 Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku zaprasza na wspólne oglądanie spektaklu "Pielgrzymi" Teatru TV i dyskusję.

"Pielgrzymi" - sztuka Marka Pruchniewskiego to znakomity wizerunek polskiego społeczeństwa - krytyczny, ale z nutą optymizmu- na przykładzie postaci, które w podróż do europejskich sanktuariów zabierają bagaż własnych przeżyć. Kiedy przybrane maski opadają i pojawiają się prawdziwe twarze, miejsce powierzchownej religijności zajmuje zrozumienie dla indywidualnego przeżywania i poszukiwania wiary. Doskonały, przenikliwy portret osobowości łączących prostą śmieszność z głębokim, często nieuświadomionym tragizmem.
W pobliżu autokaru zbiera się grupa członków parafii, mająca wyruszyć na kilkutygodniową pielgrzymkę. Organizatorzy planują zwiedzanie słynnych sanktuariów Europy i pokonanie trasy: Czechy, Austria, Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy. Już na początku niepokój części pielgrzymów budzi stan techniczny autokaru. Jego właściciel bagatelizuje wszakże te obawy.
Niestety, wkrótce autokar odmawia posłuszeństwa i pasażerowie muszą czekać długie godziny, by znów ruszyć w drogę. Taka sytuacja będzie się odtąd powtarzała wielokrotnie. I stanie się coraz bardziej uciążliwa ze względu na rosnące upały. Niebawem pojawiają się inne kłopoty: fatalne warunki zakwaterowania w kolejnych zwiedzanych miastach.
Trudy podróży dają się we znaki, konflikty narastają – każdy z uczestników niesie ze sobą bagaż przeżyć i doświadczeń życia w PRL. Coraz częściej na wierzch wypływają negatywne emocje, egoizm, złośliwość, obłuda, plotkarstwo, wścibstwo, a nawet podłość. Ujawniają się animozje pomiędzy uczestnikami pielgrzymki.
Nad skłóconymi i podzielonymi pielgrzymami nie bardzo potrafią zapanować kierujący grupą duchowni. Tym bardziej że i oni mają swoje własne, wcale niebłahe problemy.
Wzniosły cel pielgrzymki zostaje zakłócony przez małość ludzkich charakterów. Skłóceni, podzieleni, pilnujący własnych interesów. „Tacy jesteśmy” – stawia diagnozę autor Marek Pruchniewski. Ale jest szansa wyjścia z impasu...
Obsada: Katarzyna Bujakiewicz (Młoda), Izabela Dąbrowska (Irena Prawdziwa), Edyta Jungowska (Maria Waleczny), Aleksandra Konieczna (Matka), Maria Mamona (Żona Staszka), Dorota Nowakowska (Anna Rojewska), Kinga Preis (Artystka), Krystyna Ulewicz (Pani Zosia), Ewa Telega (Majorowa), Halina Wyrodek (Janina Strzelista), Witold Dębicki (Major), Grzegorz Halama (Kierowca), Cezary Kosiński (Ojciec Jacek), Szymon Kuśmider (Ksiądz Jurek), Henryk Niebudek (Pan Staszek), Paweł Nowisz (Tadeusz Rojewski), Zbigniew Suszyński (Jaskółka), Dariusz Toczek (Młody), Krystian Urbański (Syn).

Autor: Marek Pruchniewski
Reżyseria: Maciej Dejczer
Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
Scenografia: Agnieszka Zawadowska i Krzysztof Benedek
Kostiumy: Elżbieta Radke
Premiera: 2002



2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5