50 tys. zł dla aktywnych mieszkańców Olecka

2018-01-04 14:44:21(ost. akt: 2018-01-04 14:53:46)
Po raz trzeci mieszkańcy Olecka mogą skorzystać z 50 tys. zł na realizację swoich planów. Do 30 stycznia do Urzędu Miejskiego można składać wnioski w ramach tzw. inicjatywy lokalnej.
Macie pomysły na ważne dla Was i Waszej społeczności przedsięwzięcie? Możemy wspólnie je zrealizować. Wystarczy, że złożycie wniosek w ramach inicjatywy lokalnej.

Zgłaszane pomysły powinny wpisywać się w jeden z poniższych obszarów:
- budowa, rozbudowa lub remont dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej stanowiącej własność gminy a także budynków oraz obiektów małej architektury,
- działalność charytatywna,
- działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego,
- podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
- kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego,
- promocja i organizacja wolontariatu,
- edukacja, oświata i wychowanie,
- wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.
- turystyka i krajoznawstwo,
- ochrona przyrody, w tym zieleni w miastach i wsiach, ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego,
- porządek i bezpieczeństwo publiczne,
- rewitalizacja.

Wniosek o realizację inicjatywy lokalnej mogą złożyć mieszkańcy bezpośrednio w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Olecku, przy Placu Wolności 3 (minimum dwie osoby) albo za pośrednictwem organizacji pozarządowych lub podmiotów wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (z wyłączeniem spółdzielni socjalnych).

Wzory wniosku oraz szczegółowe informacje dotyczące inicjatywy lokalnej znajdują się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Olecku.

Wszystkie wnioski, które wpłyną do wyznaczonego terminu, będą oceniane według poniższych kryteriów:
- liczba realizatorów inicjatywy lokalnej,
- zaangażowanie środków budżetowych gminy w kosztach całkowitych,
- udział oszacowanych kosztów własnych (suma oszacowanego wkładu pracy społecznej, wkładu rzeczowego i wkładu finansowego inicjatora) w kosztach całkowitych,
- określenie liczby osób, którym ma służyć inicjatywa lokalna (określenie celowości z punktu widzenia społeczności lokalnej).

Realizacja inicjatywy lokalnej polega na współpracy obu stron: mieszkańców i urzędu. Gmina nie przekazuje mieszkańcom dotacji na inicjatywę lokalną, ale wspiera realizację zadania w sposób organizacyjny lub rzeczowy, w tym również poprzez np. zakup usług i/ lub materiałów niezbędnych do realizacji inicjatywy lokalnej. Mieszkańcy mogą otrzymać od urzędu na czas trwania umowy rzeczy konieczne do wykonania inicjatywy lokalnej.

Istotne jest również zaangażowanie grupy ludzi, która będzie pomagać przy realizacji przedsięwzięcia. Wkład mieszkańców, jako wnioskodawców, może polegać na pracy społecznej, świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych. Trzeba jednocześnie pamiętać, że realizacja inicjatywy lokalnej musi być zgodna z innymi przepisami prawa, w tym z prawem zamówień publicznych. Jest także ograniczenie - mieszkańcy nie mogą czerpać zysku z realizacji przedsięwzięcia.




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5