Zapytaj specjalistkę: bóle somatyczne

2022-09-20 19:00:00(ost. akt: 2022-09-19 14:44:02)
Katarzyna Kęsicka

Katarzyna Kęsicka

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Kiedy czujesz, że coś cię boli, podejrzewasz że jesteś poważnie chory, np. na raka albo myślisz, że masz wirusa HIV, chodzisz do różnych lekarzy, robisz badania, aby sprawdzić co ci dolega. Kiedy po badaniach okazuje się, że wszystko jest w najlepszym porządku i nie ma podstaw, aby występował ból lub choroba, najprawdopodobniej cierpisz na zaburzenia somatyzacyjne, zwane także bólami wędrującymi. Somatyzacje to psychiczne napięcia, które wychodzą przez objaw cielesny.
Nie jesteś chory, a czujesz, że coś jest nie tak. Umysł sam wytwarza dolegliwości. Tak jakby szukał czegoś co będzie bolało. Zaburzenia somatyzacyjne pojawiają się przed 30. rokiem życia. Osoba cierpiąca skarży się na różne dolegliwości całymi latami szukając przyczyny. Przez ten czas jest w stałym kontakcie ze swoim problemem, podporządkowuje i poświęca mu życie, trudno jej się skupić na bieżących sprawach życiowych.

Ciągłe chodzenie po lekarzach utrudnia jej życie prywatne i zawodowe. Najpowszechniejsze objawy to: ból brzucha, głowy, pleców, stawów, kończyn, klatki piersiowej, pęcherza moczowego. Mogą towarzyszyć także wymioty, biegunka, nudności, nieregularne miesiączkowanie. Pojawiają się też objawy neurologiczne jak: paraliż, utrata równowagi, kłopoty z przełykaniem, podwójne widzenie, albo utrata czucia.

Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Terapeuta Medycyny Chińskiej w tr.spec.
Zielarz-fitoterapeuta, Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8

* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5