Będę ciężko pracował na rzecz seniorów

2022-05-14 16:00:00(ost. akt: 2022-05-12 17:53:15)

Autor zdjęcia: Powiat nidzicki

Ryszard Kumelski przez seniorów powiatu nidzickiego został wybrany do Społecznej Wojewódzkiej Rady Seniorów, która jest organizacją o charakterze inicjatywnym, doradczym i konsultacyjnym marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.
Powiat nidzicki w I kadencji w Społecznej Wojewódzkiej Radzie Seniorów nie miał swojego przedstawiciela. W II kadencji seniorzy powiatu nidzickiego wybrali na swojego przedstawiciela Ryszarda Kumelskiego, który się na to zgodził, bo jak mówi, od zawsze był społecznikiem.

Ma poza tym duże doświadczenie w pracy w organizacjach pozarządowych oraz w pracy samorządowej. Był przez 2 kadencje burmistrzem Nidzicy, a obecnie jest 3 kadencję radnym Rady Powiatu w Nidzicy.

Był współzałożycielem Nidzickiego Uniwersytetu III Wieku, Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko-Francuskiej i Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Jest też członkiem stowarzyszenia Razem dla Wszystkich w Jabłonce.

Nidziccy seniorzy prężnie działają w różnych organizacjach senioralnych. Przy NUTW działa chór, zespół taneczny, zespół teatralny.


Pandemia nieco spowolniła te działania, ale seniorzy nie zasypiają gruszek w popiele. Powoli wracają do swoich aktywności, a nawiązane przyjaźnie pozwoliły im przetrwać ten trudny czas.

— Sam także czynnie uczestniczę w wielu wydarzeniach organizowanych przez seniorów. Dzięki temu odkryłem swój talent aktorski — śmieje się.

— Cieszę się, że będę reprezentował seniorów powiatu nidzickiego w radzie wojewódzkiej. Doceniam to, że seniorzy docenili dotychczasową moją pracę, moje doświadczenie i zaufali mi. Od razu zabieram się do ciężkiej pracy dla ich dobra — zapewnia pan Ryszard.


Przyznaje, że jest to dla niego zupełnie nowe wyzwanie. Dopiero poznaje zasady funkcjonowania rady wojewódzkiej, która składa się z 29 członków. Osoby te reprezentują swoje powiaty z całego naszego województwa. Są w niej przedstawiciele bardzo różnych organizacji senioralnych.

— I to bardzo dobrze, bo każda grupa seniorów ma swoje własne problemy do rozwiązania — mówi Ryszard Kumelski.

W skład rady weszli reprezentanci senioralnych organizacji pozarządowych, senioralnych grup nieformalnych oraz przedstawiciel marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, z którym, jak zapewnia Ryszard Kumelski, jest bardzo dobry kontakt.

W skład rady wojewódzkiej weszli ludzie, którzy pełnili ważne odpowiedzialne funkcje samorządowe, są w niej byli wójtowie, byli burmistrzowie, działacze organizacji pozarządowych.

Przewodniczącą została Wiesława Przybysz z Olsztyna.

— Jest to osoba bardzo kompetentna z dużym doświadczeniem, o dużej wiedzy. Cieszy się też dużym autorytetem — mówi.

Główny cel działania rady to tworzenie warunków do wykorzystania potencjału środowisk senioralnych poprzez ich reprezentowanie, wzmacnianie i integrowanie.

— My walczymy o potrzeby społeczne, kulturalne, socjalne i zdrowotne seniorów. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Urząd Marszałkowski bardzo poważnie traktuje nasze inicjatywy, podpowiedzi. My działamy społecznie i każdy z członków rady reprezentuje swój powiat. Chcę działać, mimo że to nie rada decyduje o tym, co będzie realizowane. Rada tylko doradza i zgłasza propozycje, ale wiem, że nasze postulaty pan marszałek bierze pod uwagę i poważnie do nich podchodzi. Dlatego uważam, że nasza praca ma sens — mówi Ryszard Kumelski.

Obecnie w radzie wojewódzkiej trwa praca nad planem pracy. Dyskusja już się na ten temat odbyła.

— Ja chciałbym, przed zgłoszeniem swoich wniosków do planu pracy rady wojewódzkiej, poznać potrzeby seniorów ze swojego powiatu, bo wiadomo, że seniorzy z innych powiatów mają swoje własne problemy do rozwiązania. W środowisku nidzickich seniorów mamy bardzo wiele osób bardzo zdolnych i należy zrobić wszystko, aby te ich zdolności ujrzały światło dzienne. Najważniejsze jest, aby wyszli z domu, nie zamykali się w czterech ścianach. Trzeba ich aktywizować fizycznie i intelektualnie — mówi.

Chciałby także lepiej poznać potrzeby seniorów z innych gmin, dlatego planuje zorganizować w najbliższym czasie spo

— Uważam, że takie spotkanie będzie bardzo owocne. Ja dzięki niemu dokładniej poznam potrzeby, problemy seniorów z gmin Kozłowo, Janowo i Janowiec Kościelny. Chciałbym także zaprosić na to spotkanie przedstawicieli wszystkich organizacji pozarządowych działających w powiecie — mówi Ryszard Kumelski.

I dodaje: — Ja nie mam recepty na wszystko. Chciałbym od seniorów usłyszeć, czego oni oczekują, z jakimi problemami się borykają. I na podstawie tego, co mi powiedzą, będę zgłaszał wnioski do planu pracy Społecznej Wojewódzkiej Rady Seniorów.

Halina Rozalska2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5