Andżelika Borys zainicjowała akcję „Uczmy się polskiego!”

2016-05-18 14:35:37 (ost. akt: 2016-05-18 14:43:00)
 Andżelika Borys zainicjowała akcję „Uczmy się polskiego!”

Autor zdjęcia: http://znadniemna.pl

Ponad 30 wolontariuszy z Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Grodnie zapisało się 17 maja, do udziału w akcji „Uczmy się polskiego!”, którą zainicjowała przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys.

Celem akcji jest rozpowszechnienie wśród mieszkańców Grodna informacji o możliwości nauki języka polskiego w szkołach państwowych Grodna bez potrzeby opłacania tych zajęć.

– Prawo do nauki języka polskiego w szkołach, a nawet przedszkolach, w ramach programu nauczania gwarantuje nam, jako mniejszości polskiej, Konstytucja Republiki Białoruś i białoruskie ustawodawstwo oświatowe – mówiła przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB.

Pomóc rodzicom ma zainicjowana przez Andżelikę Borys akcja „Uczmy się polskiego!”. Będzie ona polegać na rozprowadzeniu przez wolontariuszy, którzy zgodzili się wziąć udział w akcji, ulotek z informacją o szkołach, w których już istnieje możliwość nauki języka polskiego, bądź zajęcia te mogą być zorganizowane na życzenie rodziców.

W ulotce zawarte będą także podstawowe wskazówki dotyczące tego, do jakiej instytucji, bądź urzędnika rodzic powinien kierować prośbę o zapewnienie jego dziecku możliwości uczestniczenia w zajęciach z języka ojczystego w państwowej placówce edukacyjnej, której jest uczniem.

– Wolontariusze będą rozdawać te ulotki pod kościołami, a także znajomym oraz sąsiadom w dzielnicach, w których mieszkają – mówi Andżelika Borys.