Lwów: Uprzątnijmy polskie kwatery na cmentarzu janowskim

2016-04-20 13:10:04 (ost. akt: 2016-04-20 13:15:54)
Wizja lokalna na Cmentarzu Janowskim

Wizja lokalna na Cmentarzu Janowskim

Autor zdjęcia: Krzysztof Szymański/http://www.kuriergalicyjski.com/index.php/reportage/3526-na-cmentarzu-janowskim-rusz-prace-na-kwaterze-orl-t

Autora poniższego tekstu o uprzątnięcie polskich kwater wojskowych na lwowskim cmentarzu janowskim poprosił jeden z żołnierzy walczących z Rosjanami o wolną Ukrainę. Chodzi o polskich żołnierzy, jacy w 1918 roku walczyli z Ukraińcami o Lwów.

Polscy żołnierze walczący w bitwie o Lwów którzy zostali pochowani na cmentarzu Janowskim, nie mogą zostać zapomniani. Ich kwatery niszczeją a do opieki nad cmentarzem nie poczuwa się nikt dlatego właśnie pojawia się ten apel w którym chcemy zebrać pieniądze i wolontariuszy chętnych na posprzątanie tego cmentarza.


Prośba o posprzątanie polskich kwater pojawiła się podczas mojego pobytu na ukraińskim froncie, gdzie relacjonowałem dla Polskich i zagranicznych mediów co się dzieje na miejscu. Poprosił mnie o to jeden z żołnierzy walczących z Rosjanami o wolną Ukrainę. Dlaczego o tym piszę, a dlatego, że chodzi o żołnierzy którzy walczyli z ukraińskimi żołnierzami prawie 100 Lat temu. Dlatego właśnie apel o pomoc w posprzątaniu cmentarza oraz jego renowację.

Dla nie znających historia bitwy w której polegli polscy żołnierze:

Bitwa o Lwów, in. obrona Lwowa – polsko-ukraiński konflikt zbrojny o Lwów, trwający od 1 listopada 1918 do 22 maja 1919 roku, zakończony zniesieniem ukraińskiego okrążenia.

Walki rozpoczęły się od opanowania 1 listopada przez żołnierzy austro-węgierskich pochodzenia ukraińskiego większości gmachów publicznych we Lwowie oraz proklamacji utworzenia Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Przeciw temu wystąpiły polskie organizacje konspiracyjne, polscy mieszkańcy Lwowa, w tym młodzież, nazwana później Orlętami Lwowskimi; w późniejszym okresie wsparcia udzieliło im powstające Wojsko Polskie. Pierwszy etap konfliktu 1918–1919 roku zakończył się w nocy z 22 na 23 listopada 1918 roku, gdy oddziały Armii Halickiej wycofały się ze Lwowa, rozpoczynając równocześnie jego oblężenie. Wobec ofensywy Wojska Polskiego wojska ukraińskie zakończyły oblężenie Lwowa i wycofały się 22 maja 1919.

Obrona Lwowa w 1918 była jednym z frontów wojny polsko–ukraińskiej (1918–1919).

Oczywiście nie musisz pomóc w sposób finansowy, możesz nam pomóc również w inny sposób zostając wolontariuszem.

Żródło: kliknij tutaj

Komentarze (1)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mieszkaniec #1979448 | 89.229.*.* 20 kwi 2016 20:42

    W Polsce się dba o cmentarze wojenne nawet się je oświetla (Popówka Mała) a i inne kraje(wschodnie) maja to w dupie .

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz