W Kijowie uczczono pamięć polskich żołnierzy spoczywających na cmentarzach Bajkowa i w Bykowni

2023-08-15 19:49:55(ost. akt: 2023-08-15 19:51:40)

Autor zdjęcia: PAP

W dniu Święta Wojska Polskiego w Kijowie uczczono we wtorek pamięć polskich żołnierzy, spoczywających na stołecznym cmentarzu Bajkowa oraz cmentarzu wojennym w Bykowni. Kwiaty na ich grobach złożył wiceminister obrony Ukrainy Andrij Szewczenko.
Ambasador RP Bartosz Cichocki spotkał się z nim na kwaterze legionistów na cmentarzu Bajkowa. Pochowani tam są żołnierze Wojska Polskiego, którzy wraz z armią Ukraińskiej Republiki Ludowej w maju 1920 r. wyzwolili Kijów spod okupacji bolszewickiej Rosji.

„Tak jak wtedy, dziś znów mamy tego samego wroga, razem z nim walczymy i razem musimy wyjaśniać całemu światu, dlaczego ta bitwa jest aż tak ważna” – powiedział Szewczenko polskim dziennikarzom.

„Ten dzień jest dla nas okazją, by podziękować Wojsku Polskiemu i całemu narodowi polskiego za tę przyjaźń, wsparcie, za wolę zwycięstwa, którą ten bratni naród nam okazuje. Hasło +Za wolność naszą i waszą+ było ważne wtedy (w czasach wojny polsko-bolszewickiej), w czasach Solidarności i jest dla nas ważne także dziś. Wspólnie walczymy o wolność i z całą pewnością razem zwyciężymy” – podkreślił.

Ambasador Cichocki ocenił, że obecność wiceministra obrony Ukrainy na grobach polskich żołnierzy jest „kolejnym sygnałem szacunku, którym darzony jest polski mundur na Ukrainie”.

„Polskie siły zbrojne od inwazji zeszłorocznej (Rosji na Ukrainę) przekazały na Ukrainę ogromne wsparcie. Ono jest tutaj doceniane. Ten dzień Wojska Polskiego świętujemy dziś wspólnie” – oświadczył.

Wcześniej Cichocki wraz z dyplomatami i przedstawicielami polskiej społeczności Kijowa złożyli wieńce i zapalili znicze w podkijowskiej Bykowni, gdzie w zbiorowych mogiłach pogrzebano około 150 tys. ofiar komunizmu różnych narodowości, w tym ok. 3,5 tys. Polaków z listy katyńskiej, zamordowanych w 1940 r.

Cmentarz w Bykowni jest, obok Piatichatek w Charkowie, jednym z dwóch cmentarzy katyńskich znajdujących się na terytorium Ukrainy. Z okazji Święta Wojska Polskiego ambasador odwiedził również cmentarz w dzielnicy Darnica, gdzie pochowani są polegli w czasie drugiej wojny światowej żołnierze I Armii Wojska Polskiego.

13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, określana mianem Cudu nad Wisłą. 15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Jarosław Junko (PAP)