Jan Paweł II i Lech Kaczyński mają ulice w Żytomierzu

2016-02-24 22:13:27 (ost. akt: 2016-05-01 13:08:53)
Jan Paweł II i Lech Kaczyński mają ulice w Żytomierzu

Autor zdjęcia: prezydent.pl

Jest w tym jakaś optymistyczna symbolika. W ukraińskim Żytomierzu swoją ulicę utracił generał Czerniachowski, kat wileńskiej AK. Ukraińscy radni z Żytmierza zastąpili go ŚP. Lechem Kaczyńskim.

W ramach ustawy dekomunizacyjnej w Żytomierzu (centralna Ukraina) 19 lutego zmieniono nazwy 87 ulic. Na wniosek stowarzyszenia Zjednoczenie Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie swoją ulicę w samym centrum miasta będzie miał ŚP. Lech Kaczyński. Wniosek w tej sprawie został złożony przez ZSP 2 lutego 2016 roku.

Po kilku konsultacjach i dyskusjach prezesa ZSzP Natalii Kosteckiej Iszczuk i redaktora kwartalnika "Głos Polonii" Włodzimierza Iszczuka z merem (prezydentem) Żytomierza Serhijem Suchomłynom i szefostwem komisji z nazewnictwa przy tamtejszej Radzie Miasta, władze poparły inicjatywę Zjednoczenia Szlachty Polskiej.

Prezydent Kaczyński "zastąpi" generała Czerniachowskiego, którego pomnik niedawno zlikwidowano w Pieniężnie. Czerniachowski był odpowiedzialny za aresztowanie i rozstrzelanie dowództwa wileńskiej AK oraz wywózkę do łagrów kilku tysięcy żołnierzy Armii Krajowej uczestniczących wcześniej w wyzwoleniu Wilna.

W Żytomierzy pojawi się też ulica Jana Pawła II. Do 19 lutego jej patronem był Nikołaj Ostrowski (1904-1936), rosyjski bolszewik i pisarz (Jak hartowała się stal).

Igor Hrywna


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna