Już po raz 26. w Ełku odbył się Jarmark Kaziuka. Jarmark Kaziuka to impreza, której korzenie sięgają XVI wieku. Związana jest z kanonizacją Św. Kazimierza, królewicza z rodu Jagiellonów, pochowanego w Wilnie.
Obchodzono go bardzo hucznie przez kilka, a nawet kilkanaście dni. Wypiekano smakołyki i sprzedawano dzieła rąk ludzkich. Później narodził się obyczaj robienia palm wileńskich, które sprzedawano na jarmarku. Było to święto niezwykłej radości, przez co narodził się pomysł pieczenia serc z piernika.
Do Ełku Jarmark Kaziuka zawitał 26 lat temu za sprawą ełckiego Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna.
Tegoroczny Jarmark Kaziuka rozpoczął się w piątek (27 lutego) występami zespołów: "Kalejdoskop" oraz "Akwarel" z Białorusi.
Dzisiaj (28 lutego) od godziny 10 przed Ełckim Centrum Kultury ponad 50 wystawców prezentowało swoje wyroby i produkty. Na jarmarku można było m.in. wiklinowe kosze, gliniane dzbany, rzeźby, palmy wielkanocne czy chociażby swojskie jadło.
W ramach Jarmarku Kaziuka odbyły się również sesja popularnonaukowa w Miejskiej Bibliotece im. Z. Nasierowskiej w Ełku oraz występy zespołów ludowych. Na scenie ECK prezentowały się: Zespół Tańca Ludowego "Perła" i kapela "Suderwianie" z Litwy.
Komentarze (0)
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez