„Pierścień Niepodległości" dla Weroniki Sebastianowicz

2014-09-15 10:31:42 (ost. akt: 2014-09-15 10:53:08)
„Pierścień Niepodległości dla Weroniki Sebastianowicz

Autor zdjęcia: znadniemna.pl

Kapitan Weronika Sebastianowicz to prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Nagrodę otrzymała w czasie festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".

Weronika Sebastianowicz urodziła się w 1931 roku. W czasie okupacji sowieckiej i niemieckiej była żołnierzem Armii Krajowej. W 1945 roku została zaprzysiężona jako członek WiN i kontynuowała walkę w Obwodzie AK Wołkowysk należącym do Inspektoratu Grodzieńskiego AK. Aresztowana w 1951 roku, skazana na 25 lat więzienia. Powróciła z zesłania w 1955 roku. Jest prezesem nieuznawanego przez białoruskie władze Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, działającym przy Związku Polaków na Białorusi.

Postanowieniem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z dnia 12 czerwca 2012 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od czerwca 2014 roku przed sądem w Grodnie trwa jej proces. Jest sądzona za zbiórkę świątecznych paczek dla AK-owców.

Nagrodę kapitan Weronika Sebastianowicz otrzymała podczas premiery filmu dokumentalnego „Dzieci kwatery Ł” Arkadiusza Gołębiewskiego. Film opowiada o losach potomków Żołnierzy Wyklętych w czasach PRLu.

Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” – czyli ci, których chciano wymazać z polskiej historii.


Skrytobójczo mordowani, prześladowani, niszczeni. Jak mało o nich wiemy, jak mało uczą się o nich młodzi. Festiwal ten jest jedynym w Polsce festiwalem filmów historycznych.

Jest to niewątpliwie pierwszy festiwal, który prezentuje sylwetki i dziedzictwo oraz historię tych najbardziej Wyklętych, czyli żołnierzy, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji. Festiwal pokazuje rolę polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem lat 1944-1989.

Festiwal, to nie tylko projekcje filmowe, ale także spotkania i dyskusje ze świadkami historii, naukowcami, twórcami, które pozwolą, zwłaszcza młodym uczestnikom, poznać prawdę o trudnych czasach PRL.
źródło: festiwalnnw.pl
Idea Festiwalu: