Z jubileuszowego X Rajdu imieniem por. Zacheusza Nowowiejskiego

2021-10-12 16:00:00(ost. akt: 2021-10-12 14:31:39)

Autor zdjęcia: Michał Piotr Moszczyński

Rajd mimo niesprzyjającej aury, dał okazję do przypomnienia działalności podziemia Niepodległościowego działającego na pograniczu ówczesnych województw warszawskiego i olsztyńskiego
Tegoroczny X, a więc rocznicowy, Rajd im. Zacheusza Nowowiejskiego, odbył się 25-09-2021 r. pod Starą Wsią w pow. Przasnyskim. Kilka kilometrów za Janowem.
Mimo pogody, która na pierwszy rzut oka, nie zachęcała do spotkania - zjawiły się liczne rzesze uczestników i zawodników.

Ci ostatni mogli rejestrować się w punkcie na parkingu leśnym, po prawej stronie, przy drodze Janowo na Przasnysz. Rejestracja uczestników rozpoczęła się o godzinie 10. Mieli oni, do wyboru dwie trasy ścieżki rowerowej "Góry Dębowe":

1) Krótsza, dla mniej doświadczonych zawodników o długości 8,5 km (oznaczenie żółto – czarna)gdzie pierwsze trzy miejsca nagradzane są pucharami. Ta trasa, jest także trasą dla rajdu rodzinnego. W którym startują rodziny co najmniej trzy osobowe w tym jedno dziecko do lat 13. Kolejna rodzinna konkurencja - w której zwycięzca odbierze Puchar Starosty Przasnyskiego, przypadnie najliczniejszej rodzinie, która w komplecie ukończy Rajd.

2) Trasa dłuższa, 24,5 km (oznaczenie biało-czerwone), dla zaawansowanych zawodników.
W tym roku przewidziano także dodatkową trasę, dla harcerskiego rajdu pieszego. Trasę tę, liczącą niecałe 3 km, przeszli ze śpiewem i uczestnicząc w przewidzianej na niej zabawach.
Każdy zaś uczestnik Rajdu, otrzymał pamiątkowy medal.
Po rejestracji, o 11:30, rozpoczęły się główne uroczystości pod pomnikiem por. Zacheusza Nowowiejskiego "Jeż", "Żuk".


W ich ramach po przemówieniach, złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem. Nie ma w tym roku wyborów, więc zabrakło tzw. VIP'ów, senatorów, posłów czy samorządowców liczących na dodatkowe głosy. Może to i i w sumie lepiej. Korzystnie więc wypadł Wójt z Janowca Kościelnego Piotr Rakoczy, który najwidoczniej nie dla poklasku, a z poczucia patriotyzmu przybył na uroczystości. Dali się także zauważyć bracia Jan i Hubert Domańscy, Piotr Kaszubowski czy Sławomir Mikulak[b][/b] i inni.

Byli więc jak to się zwykło mówić "sami swoi", dzięki czemu zapewne, panowała na rajdzie, bardziej kameralna i swojska atmosfera. Dla której podtrzymania, od lat uczestniczący w uroczystościach, członkowie "Koło Przyjaciół Harcerstwa" odśpiewali kilka pieśni patriotycznych u podnóża pomniku bohatera. Przybyła też licznie, bo autokarem młodzież szkolna z Czernic-Borowych.

Punkt o godz. 12, rozpoczęła się główna atrakcja - Rajd. Na trasy poszczególne grupy ruszyły w wyznaczonych odstępach czasowych.

Wśród zawodników biorących udział, dało się zauważyć członów "Team Ziemi Nidzickiej" z Witoldem Zagożdżonem na czele. Także przybyli na rajd, rowerzyści z Olsztyna - co cieszy i wzbudza podziw dla ich kondycji, gdyż trasę powrotną, również odbędą na rowerach.

Po zakończeniu Rajdu i uhonorowaniu zwycięzców, kolejnym elementem uroczystości był konkurs wiedzy o życiu i działalności patrona Rajdu, por. Zacheusza Nowowiejskiego. Z nagrodami dla laureatów, które ufundowała jego rodzina reprezentowana przez Marka Nowowiejskiego.
Końcowym elementem, był piknik integracyjny, połączony ze śpiewami przy ognisku i degustowaniem pysznej grochówki i smakowitymi, pieczonymi kiełbaskami.

O 17 g. nastąpił zakończenie, zarówno rajdu i uroczystości z nim związanych, których tegorocznymi organizatorami byli:
Nadleśnictwo Przasnysz, Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza, Starostwa Powiatowe w Przasnyszu i Nidzicy, Miasto i Gminę Chorzele oraz Związek Harcerstwa Polskiego.

Michał Piotr MoszczyńskiTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: moszczynski

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5