Trzeba odkrywać w sobie pasje

2019-03-08 18:10:24(ost. akt: 2019-03-08 18:14:59)

Autor zdjęcia: ŚDS w Jedwabnie

Wioleta Wojciechowska kierownik ŚDS w Jedwabnie uczestnikom i pracownikom zawsze mówi: - Nie ma rzeczy niemożliwych, trzeba przynajmniej spróbować podjąć jakieś działanie, najwyżej się nie uda – a jeśli się nie uda, trzeba szukać innego sposobu i działać dalej. Zapytaliśmy pracownice i uczestniczki zajęć w ŚDS z Jedwabnie o rolę kobiety w życiu, szczęście i motywację życiową.
Jak być szczęśliwą kobietą?
- Nie ma chyba jednej uniwersalnej recepty na bycie szczęśliwą, bowiem dla każdej kobiety szczęściem może być coś zupełnie innego – dla jednej będzie to realizowanie się w roli żony, partnerki, matki, babci, opiekunki ogniska domowego, dla drugiej spełnianie się w pracy zawodowej, kariera naukowa albo podróżowanie w najodleglejsze zakątki świata. Myślę, że najważniejsze to żyć w zgodzie z samą sobą, znać swoje potrzeby i starać się je realizować. Uczestniczki ŚDS zapytane o to, jak być szczęśliwą kobietą, jednogłośnie stwierdziły, że w życiu trzeba robić to co się lubi, w czym czujemy się najlepiej. Należy czerpać szczęście z każdego nowego dnia, z tego, że zdrowie dopisuje, że mamy u swojego boku osoby, które nas kochają. Nie można przejmować się błahostkami, za to dobrze jest otaczać się szczęśliwymi ludźmi.

Co najbardziej motywuje kobietę do działania?
- Wszystkie kobiety lubią być chwalone, doceniane. W Środowiskowym Domu Samopomocy w Jedwabnie motywatorem do działania jest atmosfera, którą tworzy społeczność tego Domu. Udział w zajęciach prowadzonych w domu pozwala na odkrywanie nowych pasji, hobby, aktywności. Kadra i Uczestnicy motywują się nawzajem do podejmowania nowych, ambitnych, ciekawych projektów. A jeśli przy okazji projekt odnosi sukces, tak jak to było m.in. z mundialowym teledyskiem czy spotem edukacyjnym nagrodzonym przez MSWiA, nasza radość i motywacja do pracy jest jeszcze większa.

Najważniejsza zasada, którą kierują się Panie w życiu?
- Dbać o siebie i być uczciwym. W naszym Domu, kiedy na horyzoncie pojawia się jakiś problem, kiedy ktoś ma zmartwienie, przypominamy hasło „Przyciągaj do siebie dobre myśli”.

Co powinna robić kobieta by żyć długo i szczęśliwie?
- Kobieta by długo i szczęśliwie żyć powinna przede wszystkim dbać o swoje zdrowie. Korzystać z badań profilaktycznych – m.in. bezpłatnej mammografii, cytologii. Wydaje mi się, że kobiety mają często tendencję do opiekowania się innymi – dziećmi, mężem, partnerem - zapominając przy tym o sobie. A przecież ich samopoczucie, zdrowie jest równie ważne. Niezwykle istotne jest znalezienie w tym pędzie życia chwili tylko dla siebie – chwili na realizację swoich pasji, aktywności, sprawianie sobie małych przyjemności – kierowanie się zasadą „Nikt nie jest odpowiedzialny za Twoje poczucie szczęścia tylko Ty”.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5