Jodek potasu trafił do straży pożarnych. Nie przyjmuj go na własną rękę!

2022-09-21 10:56:30(ost. akt: 2022-09-21 11:20:30)

Autor zdjęcia: archiwum GI

Mimo że jodek potasu został rozesłany po komendach straży pożarnych, to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia, że to tylko działanie zapobiegawcze.
Jak informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Iławie, w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

– Jednocześnie informujemy - czytamy w komunikacie – że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski.

Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

oprac. eka

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5