PRZEWODNIK PO BIEGANIU|| Sport jest dla ludzi, a nie ludzie dla sportu. Rodzicu, pamiętaj o tym

2020-09-07 13:25:31 (ost. akt: 2020-09-07 13:49:29)
Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: archiwum Pawła Hofmana

Sport jest dla ludzi, a nie ludzie dla sportu. Odwrócenie tej kolejności niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Przyszłość po karierze sportowej może zaskoczyć w funkcji układów ruchu i krążeniowych perturbacji. Urodziliśmy się bez części zamiennych. Trzeba ostrożności, abyśmy ich nie poszukiwali.
Dzieci naśladują sportowe zachowania rodziców. Bez żadnych zahamowań i problemów potrafią w zabawie osiągnąć postęp w sprawności zaskakujący otoczenie. Zabawa w sport to klucz otwierający zamki na początku spotkania z nim. Wymagania ponad i zewnętrzna presja może zrobić wiele zamieszania. Nie należy na siłę zachęcać do dyscypliny, którĄ sami uprawialiśmy. Powinniśmy być otwarci na różnorodność sportowego świata.

Stawianie siebie za wzór w naturalny, niewymuszony sposób zachęci dzieci do sprawności, tworząc nawyki na całe życie. To rodzice powinni wprowadzać dzieci w sportową rywalizację. Być obok, pomagać zrozumieć nowy etap. Pamiętając, że uzależnienie dominujące w odczuwaniu sukcesów może być sprzeczne z obowiązkiem i koniecznością edukacji.

Emocje dziecięcego sportu wchodzą w reakcje z rozwojem układu nerwowego. Stymulacja skrajnymi doznaniami zostawia zawsze ślady. Dziecko jest mniejsze, jednak proporcje jego przeżyć w wulkanie psychicznej sinusoidy nie ustępują w niczym dorosłym zawodnikom. Układy odpowiedzialne za kontrolę tych zachowań są w powijakach rozwoju i niosą wiele niespodziewanych reakcji. Rodzice mierząc się z nimi nie mają wsparcia profesjonalnych psychologów otaczających opieką mistrzowskie gwiAzdy. Muszą na wyczucie ogarniać problemy.

Znam rodziców realizujących niespełnione nadzieje dominacji sportowej kosztem dzieci. W starszym pokoleniu została świadomość własnej sprawności z tego okresu. Często zapominamy, że w obecnym pokoleniu ten poziom nie istnieje. O wynik jest trudniej. Trzeba wcześniej uzupełnić braki podwórka tworząc bazę do sportu. Młodsi trenerzy muszą się z tym zmierzyć. Potrzeba na to często dwóch lat.

Pokazanie dzieciom wielorakości dyscyplin na pewno pomoże w wyborze tej, w której się spełnią. Nie może to być teoria multimedialnej promocji. Udział w treningach przybliża dyscyplinę zdecydowanie inaczej. To trudny czas poznawania i nawiązywania znajomości w sportowej edukacji. Dzieci poznając szereg różnych dyscyplin nabiorą fundamentów ogólnej sprawności i łatwiej podejmą decyzję o wyborze tej jedynej.

Do sportu nie wolno zmuszać. Prestiż dyscypliny nie może decydować o jej wyborze. Potrzeba wielu tygodni, aby dziecko doznało pierwszej porażki, która weryfikuje postawy i emocje. Odczuwanie ich daje szansę na właściwe podejmowanie wspólnych decyzji. Rozsądek rodzica i przemyślane mądre wymagania wobec dzieci pomogą w osiągnięciu sukcesu. Emocje zawsze będą towarzyszyć tej sferze życia. Nie mogą tylko nią rządzić.

Wsparcie nie polega tylko na dowożeniu na trening — to idealny czas na rozmowę. Komunikacja we wprowadzaniu dziecka w świat sportu jest trudna dla obu stron. Rodzice uczą się jej razem z dziećmi.

Są grupy treningowe, które podczas zajęć dzieci zagospodarowują sportowo czas rodzica. Każdy robi swoje, a wymiana doświadczeń z treningowych spotkań w powrocie do domu, radość z wysiłku doskonale pomaga w zrozumieniu problemów związanych ze sportem. Uzupełniajmy się we wzajemnym komunikowaniu odczuć. Nie ufajmy swoim zmysłom przy wyborze trenera, oceńmy jego doświadczenie, sposób wzajemnych relacji i dorobek. Popatrzmy co dalej stało się z jego zawodnikami — to ważna podpowiedz w decyzji o przyszłości dziecka. Porozmawiajmy z nim.

Dwa przypadki w sporcie dzieci wymagają wielkiej uwagi. Porażka i zwycięstwo. Przeciwstawne emocje tych stanów decydują o przyszłości w akceptacji sportowej strony życia.

Rodzice nie powinni wychodzić poza swoją rolę — dajmy pracować trenerowi. W szaleństwie opieki nad dzieckiem nie uczestniczmy w treningu, pokrzykując z boku. Podobnie w zawodach. Jak już jedziemy na nie, bądźmy widzem i dopingujmy bez zbędnego stresu dla pociechy. Wyczuwajmy dystans i swoje miejsce w tym czasie.

Po zawodach doceńmy starania i zaangażowanie dziecka. Nawet największe przegrane nie powinny przekreślać niechęci do uczestniczenia w treningu następnego dnia. Umiejętność podniesienia się jest największym sukcesem. Skromność po zwycięstwie to zachęta dla słabszych. Jeszcze nikt nie odniósł sukcesu nie dając sobie drugiej szansy.

Według Fundacji Dajmy Dzieciom Siłę, 75% sześciolatków sprawnie obsługuje smartfon, a z wiązaniem butów bez problemu radzi sobie tylko 9 %. Życie offline i online pomieszało się. Sport jest ważnym elementem przywracającym równowagę, która zdecyduje o zdrowej przyszłości.

Trening 7-13 września - wybierzmy się na trening z dziećmi.
poniedziałek – Rozbieganie + siodełko (30-50m / i 30-50\) x 4-6 – 6-12 km
wtorek – wolne od biegania, ale z 30 min akcentem siły i sprawności ogólnej z rolowaniem i rozciąganiem.
środa – swobodne wybieganie w terenie z 4-6 x 100 jak wyjdzie z trasy p. 2 min.- 8-12 km
czwartek – WS (wytrzymałość szybkościowa) – stadion 5-8x150 m p. 4 min ( truchcie i marszu) – luźna submax szybkość. W terenie 5-8 x 30 sek. p. 3 min – 6-8 km
piątek – wolne
sobota – Podzielmy trening na dwie części (30-40 min wybieganie z 5 min szybszą końcówką BC 2 i rower podobnie.
niedziela – wolne.

Za tydzień. Hormony, to one rządzą kobiecym bieganiem.

Paweł Hofman, trener lekkiej atletyki

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Susan Benson #2975024 | 82.102.*.* 21 wrz 2020 15:08

    Witam Pani i Panowie, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub napisz do nas bezpośrednio przez WhatsApp na numer: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci poprawić długoterminowe i krótkoterminowe cele finansowe. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których warto skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji * Elastyczna spłata - masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres 1-30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku funduszy. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie nam wniosku o pożyczkę za pośrednictwem: E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com Wha tsApp: +447903159998 Pośrednicy / konsultanci / brokerzy mogą przyprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy współpracować z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5