Światowy Dzień Wody z motywem wód podziemnych

2022-03-22 09:11:08(ost. akt: 2022-03-21 09:42:10)
jez. Kisajno

jez. Kisajno

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Światowy Dzień Wody obchodzony jest 22 marca. Tegorocznym motywem przewodnim obchodów są wody podziemne. Woda krąży w obiegu zamkniętym na ziemi od setek tysięcy lat. Aż 97% powierzchni globu zajmują słone wody mórz i oceanów. Wody słodkie to mniej niż 2% zasobów wody występującej na naszej planecie. Pokłady wód podziemnych wynoszą zaledwie 1%.
W związku ze zmianami klimatyczny, poziom wód podziemnych stale się zmniejsza. Dodatkowo my, jako ludzie nieustannie je zanieczyszczamy. Głównymi problemami są negatywne działania powstałe w skutek działalności przemysłowej, energetycznej, transportowej czy rolniczej, takie jak dzikie wysypiska śmieci, nielegalne wypompowywanie nieoczyszczonych ścieków z fabryk czy domostw, a także nadmierne nawożenie gleb azotanami i pestycydami. Wszystkie te zanieczyszczone substancje trafiają wprost do wód podziemnych. A wody gruntowe odnawiają się w ciągu 20 - 30 lat.

- Choć zasoby te znajdują się pod ziemią, to właśnie nasze działania na powierzchni mają na nie ogromny wpływ – podkreśla Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy Wód Polskich w Białymstoku. - Jakość wód podziemnych jest niezwykle ważna ponieważ stanowią one rezerwuar wody pitnej na naszej planecie. Aktualnie w Polsce aż 70% wody pitnej pobierane jest z zasobów (magazynów) wód podziemnych, a w ciągu doby pobiera się ich 7 milionów m3na dobę

Jak chronić wody podziemne?

Zdecydowana większość wód podziemnych pochodzi z infiltracji, czyli wsiąkania opadów atmosferycznych (deszczu czy śniegu) a także wszystkich wód powierzchniowych (rzek, jezior, stawów, bagien, mokradeł, strumieni) do gleby. Są to wody, które przemieszczają się pomiędzy szczelinami i warstwami ziemi na różnych głębokościach, pod wpływem działania grawitacji.

- Wody podziemne możemy chronić na wiele sposobów, poprzez zmianę nawyków i oszczędzanie wody w czasie codziennych czynności, ograniczanie poboru wody z ujęć podziemnych, wykorzystywanie deszczówki, małą retencję – informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz. - Inwestujmy w nowoczesne metody uzdatniania wody ściekowej promieniowaniem ultrafioletowym zamiast dezynfekcji chemicznej. Im lepszy będzie stan i jakość wody w kranie, tym chętniej będziemy pić wodę wodociągową, zamiast butelkowanej ograniczając w ten sposób ilość plastiku wprowadzanego do środowiska.

Szuwary zatrzymują biogeny

Wody Polskie prowadzą szereg działań, których głównym celem jest zwiększenie poziomu wód podziemnych, np. program Mała Retencja czy Stop Suszy!, zachęcający do budowy zbiorników retencyjnych, magazynujących wodę nie tylko na terenach wiejskich, ale również miejskich czy odtwarzaniu mokradeł, a także program sadzenia łąk kwietnych, które oczyszczają i magazynują wodę. Prawidłowe gospodarowanie i użytkowanie zasobów wodnych jest kluczowym elementem ochrony wód podziemnych.

- Działajmy na rzecz ochrony i odtwarzania powierzchni mokradeł, które są rezerwuarem zasobów wodnych – apeluje pani rzecznik. - Korzystajmy z możliwości ekosystemowego oczyszczania wód poprzez budowę nadwodnych „stref buforowych”, będących pasem roślinności oddzielającej obszary wodne od gruntów rolniczych. Szuwary trzcinowe i niektóre drzewa posiadają zdolność zatrzymywania pochodzących z rolnictwa biogenów. Wbudowując w swoje tkanki związki organiczne z nawozów sztucznych ograniczają przedostawanie się szkodliwych substancji do wód podziemnych i przeciwdziałają eutrofizacji.

Kampanie edukacyjne
Wody Polskie realizują od dwóch lat program skierowany do dzieci i młodzieży pod hasłem Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie. Dzieci z Mazur, Warmii i Powiśla uczą się, jak gromadzić, oszczędzać i szanować wodę. To kolejni młodzi strażnicy polskich wód. Jest ich już ponad 2 tysiące. Głównym celem akcji jest uświadomienie uczniów, jak ważne jest dbanie o środowisko z najbliższego otoczenia oraz edukacja o wielkim i ważnym znaczeniu wody w życiu każdego człowieka. Wody Polskie organizują akcje edukacyjnej i promocyjne. Tym razem z okazji Światowego Dnia Wody ogłoszony został ogólnopolski konkurs plastyczny o wodach podziemnych.

- Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym „Jak chronić wody podziemne?” - mówi pani rzecznik. - O uczestników oczekujemy przedstawienia w formie pracy plastycznej, wykonanej dowolną techniką, jak można chronić wody podziemne lub jakie działania im zagrażają. Czekamy na przykłady sposobów, jakimi można chronić ten bezcenny dla planety surowiec. Prace plastyczne należy przesłać drogą pocztową na adres siedziby Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie do 8 kwietnia.
Renata Szczepanik

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5