Smog na Warmii i Mazurach. Trwają konsultacje dotyczące przepisów antysmogowych
2022-01-31 12:21:31(ost. akt: 2022-01-31 12:28:37)
Warmia i Mazury są jednym z ostatnich regionów w kraju, które nie mają uchwały o antysmogowej. Trwają konsultacje i wpływają protesty od samorządów i przedsiębiorców. Giżycko broni drewna i OZE.
Samorząd Giżycka uczestniczył 19 stycznia w konsultacjach związanych z uchwałami antysmogowymi, mającymi na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, a tym samym poprawę jakości powietrza, poprzez wymianę starych, nieefektywnych pieców oraz ograniczenie stosowania paliw stałych złej jakości. Nowe przepisy przygotowuje samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. W sprawie uchwał antysmogowych trwają konsultacje społeczne.
- Giżycko złożyło uwagi i postulaty do projektów uchwał antysmogowych - poinformował Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka podczas ostatniej sesji rady miejskiej. Podobnie też uwagi zgłosili lokalni przedsiębiorcy oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.
Zdaniem samorządowców błędem jest wyrzucenie z katalogu dozwolonego opału takiego surowca jak biomasa, pelet drzewny oraz drewno opałowe. Ich zdaniem należy rozszerzyć katalog o inne materiały palne, które są ekologiczne i nie przysparzają środowisku znacznych obciążeń.
- Naszym zdaniem uchwała jest bardzo niekorzystna dla naszego regionu - twierdzi Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka. - Regionu, który specjalizuje się w ekonomii drewna. Praktycznie paliwo to nie jest uwzględnione w uchwale. Jest tylko zapis o możliwości opału drewnem poniżej 20 procent wilgotności. Natomiast nie ma w ogóle biomasy. Dlatego podchodzimy do tego krytycznie. Preferuje się paliwa importowane kopalne, jakim jest gaz ziemny i lekki olej opałowy oraz LPG. Zupełnie nie uwzględnia się OZE i biomasy, która jest neutralnym paliwem.
Projekt uchwały antysmogowej zakłada zakaz palenia węglem i drewnem w budynkach będących w zasięgu sieci gazowej albo ciepłowniczej. Uwagi do tej uchwały złożyli producenci, miejscowy biznes oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.
- Mamy nadzieję, że samorząd województwa uwzględni nasze postulaty, aby przede wszystkim w uchwale znalazły się odnawialne źródła energii i biomasa, czyli w naszym przypadku paliwo związane z kotłami na pelet – dodaje burmistrz Iwaszkiewicz. - To kuriozalna sytuacja, kiedy mamy w naszym regionie dużą podaż drewna, a nie uwzględniamy w ogóle tego typu surowca i opieramy się na importowanych drogich paliwach, zamiast na lokalnych surowcach.
Zdaniem samorządowców w przepisach antysmogowych chodzi przede wszystkim o zdrowie mieszkańców i poprawę jakości ich życia, ale niektórzy zadają pytanie: czy aby na pewno?
rs
rs
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez