Czekaliśmy na tę ścieżkę, ale nie możemy na nią się dostać

2021-09-13 12:20:00 (ost. akt: 2021-09-13 12:31:47)

Autor zdjęcia: pixabay.com

W Rynie trwa budowa ścieżki rowerowo-pieszej w ciągu drogi krajowej DK 59. Mieszkańcy ul. Kopernika i Sosnowej cieszyli się, że wreszcie będą mogli bezpiecznie dostać do centrum miasta. Ale na razie na to się nie zanosi...
- Mieszkamy na obrzeżach miasta. Do tej pory do centrum musimy chodzić wąskim i słabo oświetlonym poboczem wzdłuż drogi krajowej. To niebezpieczne, zwłaszcza jak mijają się większe samochody. Nie ma gdzie uciec. Liczyliśmy, że ścieżka rowerowo-piesza, która jest właśnie budowana, pozwoli nam wreszczie bezpiecznie dojsć do miasta, do lekarza, urzędu, sklepu - mówi pani Zofia, która zadzwoniła do redakcji z prośbą o poruszenie tej sprawy. - Ale z tego co widzimy, w żaden sposób nie będziemy mogli wejść na tę ścieżkę, bo z jednej strony jest skarpa, a z drugiej głęboki rów.


Inwestycję prowadzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie. Mieszkańcy Rynu do dyrektora olsztyńskiego oddziału napisali petycję, w której domagają się korekty w realizowanym projekcie i wykonania bezpośrednich zejść ze ścieżki, tak, aby można było bezpiecznie się na nią dostać.

- Budowa ścieżki dawała nam nadzieję, że będziemy poruszać się bezpiecznie w kierunku centrum miasta, sklepu, lekarza, urzędu, ale okazuje się, że w obecnym kształcie nie ma możliwości bezpośredniego korzystania, bo nie przewidziano zejść. Chyba, że ktoś przeskoczy głęboki rów - piszą mieszkańcy w petycji.

- Komu ma służyć ta ścieżka? - pytają. - Turystom przez 2-3 miesiące w roku. A mieszkańcy nadal, mając pod nosem "cud XXI wieku", idąc jak dotąd z duszą na ramieniu wąskim poboczem, mogą sobie tylko na nią popatrzyć. Oczekujemy właściwego potraktowania naszego bezpieczeństwa.

- Petycja mieszkańców do nas dotarła. Trwa analiza możliwości zastosowania zaproponowanych w petycji rozwiązań. Decyzja jeszcze nie zapadła. Zgodnie z ustawą o petycjach na odpowiedź mamy trzy miesiące - przekazał nam Karol Głębocki, główny specjalista ds. komunikacji społecznej w Pionie Dyrektora Oddziału.
KT

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5