Tour de Konstytucja Pl. Przystanek Giżycko

2021-07-26 10:57:11 (ost. akt: 2021-07-26 11:23:02)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych zorganizowała ponad dwumiesięczną trasę po polskich miastach i wsiach, by dyskutować z mieszkańcami o Konstytucji, o prawach i obowiązkach. O obecnej rzeczywistości prawnej, o poszanowaniu praw obywateli. W sobotę, 24 lipca Tour de Konstytucja PL miał przystanek w Giżycku.
Celem tego niezwykłego wydarzenia jest popularyzacja zapisów Konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej. Dodatkowym celem edukacja od najmłodszego pokolenia.

Fot. Renata Szczepanik

– Ruszyliśmy czwartego czerwca z Radomia z honorowym patronem Tour de Konstytucja profesorem Adamem Bodnarem, rzecznikiem praw obywatelskich siódmej kadencji, żeby porozmawiać z mieszkańcami miast i wsi na temat praw obywatelskich – mówił Robert Hojda, pomysłodawca i organizator Tour de Konstytucja PL. – To projekt dla wszystkich tych, którzy pragną wolnej, otwartej i demokratycznej Polski.

Fot. Renata Szczepanik

W przeddzień wizyty w Giżycku byłego rzecznika praw obywatelskich nowy został zaprzysiężony. W piątek, 23 lipca prof. Marcin Wiącek kandydat opozycyjnej demokracji złożył ślubowanie.

Fot. Renata Szczepanik

Nasz głos obywatelski domagający się, by nowy rzecznik praw obywatelskich został powołany zgodnie z Konstytucją, został wysłuchany – mówił dr hab. nauk prawnych Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich. – Profesor Marcin Więcek został zaprzysiężony na stanowisko rzecznika praw obywatelskich za zgodą Sejmu i Senatu. Będzie niezależnym rzecznikiem trzymającym się swojego mandatu. A ja staję przed państwem jako wolny obywatel, który może wybierać, gdzie jest, co robi i co chce powiedzieć. Najważniejsze dla mnie, co wynika z Konstytucji to nasze prawa i wolności obywatelskie. Chociaż na co dzień, tych praw nie dostrzegamy, to są dla nas jak powietrze. Nad prawami człowieka zastanawiamy się w momencie, kiedy są naruszane. Przez ostatnie półtora roku wszyscy doświadczyliśmy, co znaczy ograniczenie naszych praw i wolności obywatelskich. Dopiero teraz zauważymy, po co mamy niezależne sądy. Praw obywatelskich nie można ograniczać poprzez rozporządzenie tylko i wyłącznie poprzez ustawy. Nasza Konstytucja jasno i precyzyjnie określa, jakie mamy prawa i wolności człowieka i obywatela. Określa też jakie są mechanizmy ochrony tych praw.

Fot. Renata Szczepanik


Organizatorami giżyckiego przystanku Tour de Konstytucja Pl na Pasażu Portowym była lokalna organizacja Wolne Miasto Giżycko, która poza spotkaniem i dyskusją z prawnikami i znawcami Konstytucji RP, przygotowała happening na temat aktualnej sytuacji i obywatelskich praw w naszym kraju. W spotkaniu uczestniczyli organizatorzy i uczestnicy lokalnych wydarzeń, adwokaci, prokuratorzy, sędziowie oraz mieszkańcy i turyści. Poza dyskusjami o obywatelskich prawach, wszyscy chętni otrzymali bezpłatny egzemplarz Konstytucji ze stemplem okolicznościowym.

Fot. Renata Szczepanik

– Jeśli znajdziecie się na demonstracji, która będzie miała charakter pokojowy, to nikt nie ma prawa was legitymować – przypominał jeden z giżyckich sędziów. – Wynika to wprost z Konstytucji, z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Wszystko opiera się na trójpodziale władzy, ale jak widzimy, najistotniejszym elementem stają się sądy i sędziowie. Nikt nie ma prawa zabraniać sędziemu wyrażania opinii o tym, co się dzieje. Krzesło na trzech nogach nie jest jeszcze stabilne. Czwartą władzą są media. Jeżeli zabierze się nam sądy i wolne media, wtedy staniemy przed innym dylematem, ale nie można się bać.

Fot. Renata Szczepanik

Przystanek konstytucyjny w Giżycku to jeden z ponad 70, do których dotarł już projekt obywatelski. Na trasie Tour de Konstytucja Pl jest ponad 90 miast. Finał wydarzenia nastąpi 8 sierpnia przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.
Renata Szczepanik


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5