Giżyccy seniorzy na antenie swojego radia

2021-06-15 15:05:12(ost. akt: 2021-06-15 15:11:50)

Autor zdjęcia: arch. GUTW

Słuchacze Giżyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zadebiutują w radiu. Pierwsze szkolenie radiowych reporterów i inauguracja oddziału giżyckiego Radia SoVo odbyło się w poniedziałek, 14 czerwca w klubie seniora. Przyszli dziennikarze radiowi wkrótce poprowadzą pierwszą audycję radiową.
Intensywnym szkoleniem rozpoczęła się przygoda Giżyckiego UTW z Radiem SoVo. Przyszli dziennikarze pod profesjonalnym okiem redaktor naczelnej Magdaleny Janczewskiej poznawali podstawy dziennikarstwa, uczyli się jak pracować z dźwiękiem, montować audycje i tworzyć filmy.

Fot. arch. GUTW


– Pierwsze szkolenie słuchacze uniwersytetu mają za sobą, a teraz czeka ich dalsze doskonalenie się w formie warsztatowej i online – informuje Ewa Ostrowska, dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku. – Zespół redakcyjny radia SoVo tworzą Jolanta Brzuszkiewicz – lider grupy, Zygmunt Soberski, Grażyna Pelc, Maria Gamdzyk. Przyszli dziennikarze są bardzo entuzjastycznie nastawieni, choć wiedzą, że przed nimi dużo pracy, ale są chętni do nauki i działania. Zapraszają pozostałych studentów do współpracy, ale także każde inne chętne osoby. W swoich audycjach planują poruszyć ważne tematy lokalne, które też mają swoje odzwierciedlenie na skalę ogólnopolską, gdyż radio dostępne jest w całym kraju i także za granicą. Warto zaznaczyć, że jest to działalność wolontarystyczna, nie ma charakteru komercyjnego.

Fot. arch. GUTW

Seniorzy zamierzają też promować na radiowej antenie uniwersytet III wieku oraz swoje miasto - stolicę Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Radiowców wspierają Mariusz Kuncer, wykładowca GUTW i prezes fundacji Kuncer Teatralnie oraz dyrektor GUTW Ewa Ostrowska.

Fot. arch. GUTW

„SoVo – dostępne radio internetowe” to innowacyjny projekt którego celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych osób dorosłych. Projekt oparty jest na uznanej w Europie dobrej praktyce Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Głównym liderem jest Fundacja Pro Cultura. W Polsce powstało 30 oddziałów radia, w tym 15 senioralnych. Deklarację przystąpienia do projektu dyrektor Ewa Ostrowska złożyła rok temu, obostrzenia związane z pandemią spowodowały, że czas realizacji projektu nieco się zmienił, ostatecznie jednak od czerwca 2021 już ekipa radiowa w Giżycku będzie działać i wkrótce pojawią się pierwsze audycje.
rs







2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B