Giżycko zwalnia przedsiębiorców z podatku

2021-05-27 07:31:45(ost. akt: 2021-05-27 07:33:29)
Od 26 kwietnia mogą działać zakłady fryzjerskie, salony urody i zakłady kosmetyczne

Od 26 kwietnia mogą działać zakłady fryzjerskie, salony urody i zakłady kosmetyczne

Autor zdjęcia: pixa

Hotelarze i restauratorzy, kluby fitness, salony fryzjerskie i kosmetyczne będą zwolnione z podatku od nieruchomości. Decyzją radnych przedsiębiorcy tych branż nie muszą płacić podatku od stycznia do marca tego roku, jeśli wykażą 25% spadek dochodu.
Giżyccy radni podczas sesji, 26 maja zatwierdzili wsparcie dla hotelarzy, restauratorów, organizatorów noclegów turystycznych, klubów sportowych, a także organizatorów działalności kulturalnej i rekreacyjnej, a także fryzjerów i kosmetyczek. Zanim jednak doszło do ostatecznych rozstrzygnięć ponad godzinę dyskutowali nad skutkami finansowymi swoich decyzji, których nikt nie był w stanie wskazać.

– Symulacja kosztów była przeprowadzona, ale skutków finansowych nie znamy – mówiła radna Małgorzata Czopińska. – Uchwała oczywiście jest zasadna, a pomoc przedsiębiorcom potrzebna. Jednak dziś nikt z nas nie jest w stanie powiedzieć, jakie to będą skutki dla budżetu. Uważam, że jeżeli jest możliwe oszacowanie pewnych działań, to powinno znaleźć się w uzasadnieniu do uchwały, a tego zabrakło.

Dodatkowo radny Paweł Andruszkiewicz zaproponował rozszerzenie ulgi podatkowej o dwie branże: fryzjerską i kosmetyczną.

– Uważam, że trzeba pochylić się nad małymi przedsiębiorcami – przekonywał radny Paweł Andruszkiewicz. – Przez dwa tygodnie marca fryzjerzy byli zamknięci. Im też powinniśmy pomóc. Chcę wyciągnięcia ręki do giżyckich przedsiębiorców, którzy przez dwa tygodnie nie mieli możliwości zarobkowania.
To już drugi raz, kiedy giżyccy radni zamierzają wspomóc lokalny biznes. O ile w ubiegłym roku ulgi podatkowe obejmowały wszystkich przedsiębiorców, tym razem zwolnienie obejmie nielicznych. Dlaczego pomoc miasta skierowana jest do wybranych firm?

– W uchwale zostały uwzględnione branże, które znalazły się w podobnej sytuacji – uzasadniał burmistrz Wojciech Karol Iwaszkiewicz. – To są branże, które najbardziej odczuły zamknięcie, bo to trwało wiele miesięcy. Dopisywanie kolejnych otworzy dyskusję o przedsiębiorców działających w innych branżach. Może powstać następna uchwała. Pamiętajmy, że pomoc samorządu to symboliczny gest solidarnościowy.

Po długich rozważaniach przyjęto założenie, ubiegłorocznej pomocy przedsiębiorcom, które wyniosło ok. 360 tys. zł. Na zwolnienie z podatku od nieruchomości mogą liczyć tylko ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność we własnych lokalach i wykażą spadek dochodu od stycznia do marca tego roku. Wsparcia nie otrzymają ci, którzy świadczą usługi w wynajmowanych lokalach.
rs

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5