Pierwszy harcerski rejs na dezetach

2021-05-24 12:12:55 (ost. akt: 2021-05-24 12:26:21)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Harcerze powracają do tradycji. Harcmistrz senior uczy harcerską młodzież żeglowania. W pierwszy swój rejs po mazurskich jeziorach wyruszyli harcerze z giżyckiego hufca.
Tradycje harcerstwa wodnego w Polsce mają już ponad 100 lat. Silne korzenie posiadają też giżyccy harcerze uprawiający niegdyś aktywnie żeglarstwo na Mazurach. Niestety, zapomniane w ostatnich latach. Do dziś. Giżycki hufiec po kilkunastoletniej przerwie reaktywował drużynę żeglarską. W miniony weekend harcerska kadra odbyła pierwsze szkolenie i rejs po jeziorach północnego szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Fot. Renata Szczepanik

– Młodzież doszła do wniosku, że trzeba w jakiś sposób reaktywować drużyny żeglarskie – informuje Andrzej Szocik, najstarszy harcmistrz w giżyckim hufcu, żeglarz i instruktor żeglarstwa. – Chcemy zmobilizować harcerzy i pozostałą młodzież do żeglowania. Pierwsze szkolenie i rejs zorganizowaliśmy dla kadry harcerskiej. Niektórzy potrafią żeglować i posiadają patent żeglarza jachtowego. Inni są po raz pierwszy na żaglach i rejsie. Uczą się. Rozpoczynają swoją żeglarską przygodę. Tworzymy wspaniałą szkołę życia i dojrzałości dla kolejnych pokoleń harcerek i harcerzy. Dajemy im szansę przeżywania wspólnej zabawy, przygody i aktywnego spędzania czasu w zdrowym środowisku przyrody jezior i rzek.

Fot. Renata Szczepanik


By móc żeglować, trzeba mieć bazę oraz sprzęt. Harcerze znaleźli swoją żeglarską przystań w Mazurskiej Szkole Żeglarstwa. Harcerze przez kilka dni porządkowali teren ośrodka i portu, wykonywali drobne naprawy, a w zamian skorzystali z jachtów. Dwudziestoosobowa grupa harcerzy z Giżycka i Węgorzewa przez trzy dni żeglowała na dezetach.

– Rozpoczynamy współpracę z harcerzami – zapewnia Marek Winiarczyk, założyciel Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa w Giżycku. – Będziemy organizować szkolenia, rejsy oraz regaty. Na początek przeszkolimy kadrę, a potem pozostałych harcerzy zainteresowanych żeglarstwem. Jesienią zorganizujemy pierwsze Mistrzostwa Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej. W przyszłym roku rozszerzymy formułę żeglarskiej rywalizacji o mistrzostwa Polski. Mamy dziewięć dezet i dwadzieścia sasanek, wspaniały teren do biwakowania oraz port, więc baza i sprzęt są zapewnione. Można działać.

Fot. Renata Szczepanik

Giżycki hufiec niegdyś organizował harcerskie zloty na rozpoczęcie i zakończenie lata. Ostatni żeglarski rejs harcerze odbyli kilkanaście lat temu. Dzisiejsza młodzież tego nie pamięta, dlatego chce przywrócić żeglarskie tradycje w giżyckim hufcu. Niektórzy harcerze po pierwszym dniu szkolenia złapali bakcyla.

– Z naszej całej grupy tylko dwie osoby mają patenty, ale nas to nie przeraża i wszystkim się tutaj podoba – komentują harcerze z kadry giżyckiego hufca. – Zamierzamy uczyć się żeglarstwa. Nie będziemy spędzać czasu tylko na obozach i wędrówkach w lasach, ale i na jeziorach. To wspaniała przygoda, którą dopiero rozpoczynamy. Z pewnością będziemy z naszymi drużynami uczestniczyć w szkoleniach i rejsach żeglarskich.

Fot. Renata Szczepanik


Harcerze już zapowiedzieli zdobycie kolejnej sprawności i patentu żeglarskiego. Jak mówią, lubią nowe wyzwania.

– Wychowujemy młodzież w oparciu o tradycyjne wartości harcerskie wzbogacone o etykę i etykietę żeglarską – dodaje harcmistrz Andrzej Szocik. – To jeden ze sposobów realizacji misji Związku Harcerstwa Polskiego, którą jest wychowywanie młodego człowieka poprzez wspieranie go we wszechstronnym rozwoju. Kształtujemy ich charaktery między innymi przez stawianie wyzwań. A cóż może być piękniejszego od żeglarstwa i bliskiego kontaktu z naturą.
Renata Szczepanik

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5