I Igrzyska Wspinaczkowe Piżmakowych Wiewiór

2021-05-13 11:08:07 (ost. akt: 2021-05-13 11:09:17)

Autor zdjęcia: arch.Wspinaczkowy Klub Sportowy „Piżmakowe Wiewióry”

I Igrzyska Wspinaczkowe dla Osób z Niepełnosprawnością organizują wspólnie Wspinaczkowy Klub Sportowy „Piżmakowe Wiewióry” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Giżycku.
Pierwsza tego typu impreza na Mazurach odbędzie się 7 czerwca przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Wydarzenie obejmie swoim zasięgiem organizacje z całego regionu. Do klubu zgłosili się już uczestnicy m.in. z Ełku, Kętrzyna, Węgorzewa.

– Działania skierowane są do wszystkich zainteresowanych, którzy zgłoszą chęć uczestnictwa w zawodach, wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz mieszkańcy Giżycka i okolicznych miast i gmin – informuje Zbigniew Pażyszek, prezes Wspinaczkowego Klubu Sportowego „Piżmakowe Wiewióry” w Giżycku. – W Igrzyskach mogą wziąć udział osoby o specjalnych potrzebach edukacyjnych, które posiadają diagnozę o zaburzeniu rozwojowym, jak na przykład spektrum autyzmu, zespół Aspergera, zespół Downa lub orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej lub fizycznej. Głównym celem wydarzenia jest integracja oraz współzawodnictwo osób z niepełnosprawnością z różnych środowisk oraz ośrodków przez wspólne uprawianie wspinania.

I Igrzyska Wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością odbędą się na jednej z najwyższych mobilnych ścianek wspinaczkowych w Europie o wysokości 9 m. Zawody zostały podzielone na dwie części w zależności od wieku, stopnia niepełnosprawności i poziomu zaawansowania:
- STREFA "POZNAJ WSPINACZKĘ" - dla dzieci młodszych oraz osób, które pierwszy raz mają styczność ze ścianką wspinaczkową;
– IGRZYSKA WSPINACZKOWE - dla tych, którzy zadeklarują zgłoszenie udziału w igrzyskach.

W zależności od możliwości psychofizycznych uczestników organizatorzy przewidzieli dwa sposoby udziału w wydarzeniu – jako „zawodnik” lub jako „uczestnik strefy wolnego wspinania”.

– Dla zawodników przewidziane są dwie trasy wspinaczkowe do przejścia na czas dostosowane do ich umiejętności – wyjaśnia Zbigniew Pażyszek. – Dla uczestników strefy wolnego wspinania, z której mogą także korzystać także zawodnicy, zaplanowaliśmy dwie drogi wspinaczkowe bardzo łatwą i łatwa, naukę wiązania węzłów, poznawanie sprzętu wspinaczkowego.

Ponadto w trakcie wydarzenia zaplanowano strefę z różnymi animacjami dla uczestników
i kibiców, m.in. chusta animacyjna, gry i zabawy. Dostępna będzie strefa ze słodkim poczęstunkiem. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne.
rs

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5