Bibliotekarze tęsknią za czytelnikami

2021-05-07 14:18:34 (ost. akt: 2021-05-07 14:26:38)
Można oddać do bibliotek przeczytane, niepotrzebne już książki dla innych dzieci

Można oddać do bibliotek przeczytane, niepotrzebne już książki dla innych dzieci

Autor zdjęcia: pixabay

8 maja jest Dniem Bibliotekarza. W tym roku wydarzenia związane z obchodami święta giżyccy bibliotekarze przełożyli na czerwiec.
W sobotę 8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarza. Czego życzą sobie giżyccy bibliotekarze i jaki to był rok dla Miejskiej Biblioteki Publicznej, zapytaliśmy jej dyrekcję.

– Pandemia spowodowała, że miniony rok był bardzo dziwny – mówi Danuta Treszczyńska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku. – Nie przywykliśmy do takiej pracy. Ograniczony kontakt z czytelnikami, pisarzami, twórcami, brak spotkań autorskich z ciekawymi osobowościami nie tylko z dziedziny literatury. Zaobserwowaliśmy duży spadek czytelnictwa. Nasza czytelnia do tej chwili jest zamknięta. Brak dostępu do gazet, komputera, internetu działa na naszą niekorzyść. Mam nadzieję, że wkrótce ta tendencja się odwróci. Całe szczęście, że wypożyczalnia funkcjonuje. Opracowaliśmy bardzo dobry system bezpiecznego wypożyczania książek. Przy zachowaniu reżimu sanitarnego udaje się wszystkim chętnym bez problemu skorzystać z naszej wypożyczalni. Osoby wypożyczające książki nie spotykały się ze sobą. Jakoś przetrwaliśmy.

Zamknięta czytelnia, aktywna w ograniczonym zakresie wypożyczalnia czy organizowane wydarzenia online nie zastąpią kontaktu z drugim człowiekiem, za czym najbardziej tęsknią giżyccy bibliotekarze.

– Spotkania z pisarzami czy konkursy literackie mają na celu zwiększenie zainteresowania słowem pisanym i literaturą współczesną – dodaje dyrektor Treszczyńska. – Trudno realizować te cele nie mając bezpośredniego kontaktu z autorami czy odbiorcami twórczości. Biblioteka od lat popularyzuje wartościową twórczość, a także zachęca młodych ludzi do wyrażania swoich emocji, uczuć, przekonań, poglądów między innymi poprzez literaturę. Mamy nadzieję, że wkrótce wrócimy do normalności.

Bibliotekarze już drugi rok świętują indywidualnie. Dzień Bibliotekarza przed pandemią obchodzono wspólnie z pracownikami gminnych bibliotek. Tym razem majowe obchody przeniesiono na czerwiec z nadzieją zniesienia lub znacznego ograniczenia obostrzeń epidemicznych.

– W zeszłym roku nie udało się nam spotkać – mówi Danuta Treszczyńska. – Dlatego dla bezpieczeństwa przełożyliśmy obchody na czerwiec. Może w przyszłym miesiącu będziemy mieli możliwość spotkania się i wspólnego świętowania z innymi bibliotekarzami z naszego powiatu. Wszystkim życzymy zdrowia, zarówno bibliotekarzom, jak i czytelnikom, byśmy jak najszybciej i bez strachu mogli zobaczyć się i porozmawiać o literaturze.
rs

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5