Matematyczny escape room i kodowane roboty na lekcji

2021-05-07 10:07:36(ost. akt: 2021-05-07 10:20:00)

Autor zdjęcia: arch. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

Wyjątkowe zajęcia na lekcji matematyki odbywają się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Giżycku. Dzieci z klas IV-VIII uczą się rozwiązywania matematycznych zadań poprzez zabawę w escape room. Niebawem nauczą się też kodowania i programowania robotów.
Od kilku dni metoda escape room stosowana jest na lekcjach matematyki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Giżycku.
Nietypowe, innowacyjne zajęcia realizowane są w ramach programu ,,W świecie zagadek – escape room w edukacji”, a ich celem jest odkrycie szyfru do kłódki zamykającej pojemnik z niespodzianką. Okazuje się, że matematyka może być interesująca, przyjemna, może wzbudzać ciekawość i motywację do poznania rozwiązania każdej zagadki. A dotarcie do skarbu i zdobycie nagrody potęguje zaangażowanie każdego uczestnika takiej wyjątkowej lekcji. Uczniowie mają okazję kształtować takie kompetencje jak analizowanie, wnioskowanie, współpracę w grupie, a przy okazji uczą się matematyki.

Fot. arch. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

– To pomysł naszej nauczycielki Beaty Jasudowicz, która wprowadziła metodę escape room na swoich lekcjach matematyki i jest autorką wszystkich matematycznych zagadek – Justyna Matelak, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Giżycku. – Oczywiście zadania dostosowane są do wieku i umiejętności uczniów. Stopień trudności matematycznych zagadek jest bardzo zróżnicowany. Podczas rozwiązywania zadań uczniowie mogą korzystać z pomocy naukowych, tablic matematycznych, gotowych wzorów. Dzięki temu nie tylko uczą się matematyki, ale też umiejętności samodzielnego radzenia sobie i wykorzystywania dostępnych technik i materiałów. Wszyscy uczniowie od klasy czwartej do ósmej byli bardzo zaangażowani. Każda z grup chciała jak najszybciej rozwiązać kolejne zagadki i dotrzeć do skarbu. Na końcu zawsze jest jakaś nagroda dla uczestników zabawy.

Fot. arch. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

Zadania escape room były różnorodne z zastosowaniem rozmaitych środków dydaktycznych domina, tablicy interaktywnej, kodów QR, mapy, a nawet telefonów komórkowych, na których wykonywali ćwiczenia online. Uczniowie w nietypowy sposób uczą się matematyki, ale także wykorzystywania nowoczesnych metod i technik. Zasady kodowania od dawna poznają na lekcjach, więc potrafią użyć kodowania do rozwiązania matematycznej zagadki. Niebawem swoje umiejętności będą mogli doskonalić na innych lekcjach.

– Metoda escape room będzie wykorzystywana przez nauczycieli innych przedmiotów – informuje dyrektor Matelak. – W naszej szkole stosujemy zasadę, że my nauczyciele uczymy się wzajemnie od siebie. Dzielimy się swoją wiedzą i przekazujemy interesujące rozwiązania między innymi dotyczące metod prowadzenia ciekawych lekcji, które spodobają się uczniom i zaangażują ich do aktywności. Poza tym zajęcia z wykorzystaniem metody escape room znacznie uatrakcyjniają lekcje, a dzieci nie tylko się uczą, ale i dobrze bawią.

Fot. arch. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

To nie jedyny innowacyjny pomysł na ciekawe lekcje w giżyckiej szkole specjalnej. Wkrótce uczniowie będą uczyli się kodowania i sterowania robotami. Jednak zanim uczniowie zajmą się robotami, najpierw nauczą się ich programowania nauczyciele.

– Dwa dni temu dotarły do nas roboty fotony – wyjaśnia Justyna Matelak. – Planujemy szkolenie nauczycieli w zakresie programowania i kodowania robotów przy użyciu aplikacji zainstalowanej w telefonie lub na tablecie. Pedagodzy nauczą się sterowania robotem poruszającym się na specjalnej macie. Robot może poruszać się w różnych kierunkach, zmieniać barwę, wydawać różne dźwięki, jak na przykład odgłosy zwierząt. Odpowiednio zakodowany i sterowany może wskazywać rozwiązania zadań matematycznych czy odpowiedzi z innych dziedzin nauki. I tak jak w przypadku escape room, tak i przy kodowaniu robotów stopień trudności można określić indywidualnie dla każdego ucznia.
Renata Szczepanik

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5