Apteczka pomocy emocjonalnej w 100% skuteczna

2021-02-24 08:37:21(ost. akt: 2021-02-24 08:39:16)

Autor zdjęcia: arch.Stowarzyszenie "Podaruj dziecku radość"

Giżyckie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych" Podaruj dziecku radość" zrealizowało projekt "Apteczka pomocy emocjonalnej” polegający na terapiach pedagogów specjalnych w ramach pomocy emocjonalnej dzieciom.
W projekcie uczestniczyło 16 dzieci, uczniów czwartych klas integracyjnych SP nr 3.
– Pomimo pandemii zorganizowaliśmy warsztaty oraz warsztaty online, a także częściowo wycieczki, gdyż obostrzenia uniemożliwiły realizację niektórych wyjść i wycieczek – mówi Anna Trześniewska, wiceprezes Stowarzyszenia. – Pracowaliśmy z dziećmi nad sposobami wyrażania i opanowania ich emocji.

Rezultatem realizacji zadania są przeprowadzone systematycznie warsztaty dla dzieci, w tym warsztaty online, będące treningiem w zakresie pomocy emocjonalnej, zorganizowane wyjścia i wycieczki wyjazdowe w ramach treningu w zakresie emocjonalnym do restauracji, parku linowego, sali zabaw. To także integracja dzieci poznanie przez nich sposobów na wyrażanie i opanowanie emocji.

– Realizacja zadania pozwoliła na zmiany społeczne u dzieci – informuje Anna Trześniewska. –Lepsze funkcjonowanie dzieci z deficytami rozwojowymi w relacjach z innymi, w środowisku społecznym, które okazało się niezwykle ważne w czasie pandemii i izolacji społecznej dzieci z deficytami oraz ich zdrowych rówieśników. Ponadto dzieci rozpoznają, nazywają emocje oraz coraz lepiej radzą sobie z nimi, stosując swoje apteczki pomocy emocjonalnej, stworzone w czasie zajęć. Dzięki integracji ze zdrowymi rówieśnikami, dzieci niepełnosprawne współpracowały, współzawodniczyły oraz odpowiednio zachowały się w trudnych sytuacjach, w czasie warsztatów oraz wyjść i wycieczek. Dzieci z zaburzeniami emocji łatwiej radziły sobie z emocjami w czasie pandemii.

Każde dziecko otrzymało upominek na zakończenie projektu (klocki LEGO, słodycze) oraz zakupione zostały drobne pomoce dydaktyczne do zajęć rewalidacyjnych w klasie (książki, klocki LEGO). Natomiast wymierne efekty apteczki pomocy emocjonalnej czyli rezultaty i zmiany społeczne pokazała ewaluacja projektu w postaci ankiet dla uczestników oraz ich rodziców. Wyniki ankiet wskazują w 100 % na zasadność realizacji tego typu zajęć, zarówno w opinii rodziców jak i dzieci czyli samych uczestników.
rs

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5