Czas na remont Kanału Szymońskiego. Umowa już podpisana

2021-02-12 10:12:27(ost. akt: 2021-02-12 10:41:30)

Autor zdjęcia: Arch. Wody Polskie w Białymstoku

Robert Chciuk - zastępca prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Wojciech Ferenc - właściciel firmy Zakład Usług Hydrotechniczno-Melioracyjnych podpisali 11 lutego umowę na remont Kanału Szymońskiego — informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy Wód Polskich w Białymstoku. Nastąpiło także przekazanie placu budowy.
Kanał Szymoński jest najdłuższy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, ma prawie 2,5 km. Łączy jezioro Szymon z Jeziorem Szymoneckim, stanowiącym zatokę Jeziora Jagodne.

Kanał zostanie przebudowany i umocniony na całej swojej długości. Powstaną nowe umocnienia obydwu brzegów kanału, odtworzenie istniejących ubezpieczeń wejść do kanału od strony jezior Szymon i Szymoneckiego. Kanał zostanie także udrożniony, aby poprawić warunki żeglugi.

Koszt remontu Kanału Szymońskiego to 32 155 448,68 zł. Prace potrwają do kwietnia 2023 r. W sezonie żeglugowym kanał będzie otwarty dla ruchu.

Inwestycja ta jest częścią projektu realizowanego ze środków RPO Warmia i Mazury na lata 2014-2020 pod nazwą: Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I”/ Etap II B - przebudowa i umocnienie 5 kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka.

Fot. Arch. Wody Polskie w Białymstoku


— Prace remontowe na Kanałach Grunwaldzkim, Tałckim i Mioduńskim są już zaawansowane — podaje rzeczniczka Wód Polskich w Białymstoku. — Na wszystkich kanałach trwa rozbiórka starego ubezpieczenia i pogrążanie nowych grodzic. Na Kanale Grunwaldzkim trwają także prace związane z wykonywaniem oczepu żelbetowego (przygotowywanie szalunku wraz ze zbrojeniem). Koszt remontu tych trzech kanałów to 65 374 652 zł.

— Ogłoszenie przetargu na remont Kanału Łuczańskiego w Giżycku planowane jest na sierpień 2021 r. — dodaje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Roboty budowlane na Kanale Grunwaldzkim zakończą się w drugiej połowie 2021 roku, na Kanałach Mioduńskim i Tałckim – w 2022 roku, natomiast Szymońskim i Giżyckim w 2023 r.
Wartość całkowita inwestycji to blisko 165 milionów złotych. Zadanie realizowane jest przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020.
opr. KT


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5