W sobotę sprzątamy!

2019-03-27 10:12:38 (ost. akt: 2019-03-27 10:17:36)

Autor zdjęcia: Arch. Aktywnej Fabryki

Pomysłodawcą przedsięwzięcia "Sprzątanie nad Niegocinem" jest działające od niedawna Stowarzyszenie Aktywna Fabryka i Przewodnicy po Mazurach. Sprzątane mają być okolice Wzgórza św. Brunona i ścieżki nad jeziorem.
Wszystkich, którym leży na sercu czystość Mazur zachęcamy do przyjścia 30 marca (sobota) o godz. 11 na Wzgórze Św. Brunona (zbiórka przy wiatach). Po krótkiej odprawie, podziale zadań i przekazaniu zasad bezpiecznego poruszania się w okolicy torów, będzie można zacząć działać — informują organizatorzy. Miejski Zakład Komunalny dostarczy kontenery, a Wydział Gospodarki Komunalnej UM Giżycko zapewni worki i rękawice.


Teren, który będzie sprzątany nie należy do miasta, będą to okolice od Wzgórza św. Brunona do LOK-u Giżycko. Jeśli liczba osób, które deklarują udział w sprzątaniu przełoży się na faktyczną obecność na zbiórce, zasięg sprzątanego terenu zwiększy się do okolic Kanału Niegocińskiego.

Skąd pomysł na zorganizowanie takiej akcji?

— Pomysł zrodził się podczas spaceru nad Niegocinem — mówi Marcin Kędzierski, inicjator akcji. — Jest tam więcej zielonych butelek niż wiosną będzie trawy. A gdy trawa już będzie i przykryje to śmietnisko, ciężko będzie sprzątnąć, więc jest to dosłownie ostatni moment.

Ten pomysł spodobał się wielu osobom i jeśli faktycznie w sobotę na wzgórzu zbierze się spodziewana liczba giżycczan, teren będzie wysprzątany.

Obszar jest spory, ale dzięki temu, że włączyły się różne instytucje i organizacje, zapowiada się duża frekwencja. Logistycznie akcję wesprze Giżycka Grupa Regatowa, włączył się również MZK, który podstawi kontenery od strony Wzgórza św. Brunona.
— Śmieci jest dużo i zawsze ktoś mówi, że ktoś to musi posprzątać. Kończy się tak, że mówią wszyscy, a nie działa nikt — dodaje Marcin Kędzierski.

W sobotę między LOK-iem a wzgórzem będzie kursował pojazd, który będzie odbierał śmieci i transportował d kontenera. Będzie zatem zapewniony niezbędny sprzęt, ważne, aby mieć chęci. Po wspólnym sprzątaniu zaplanowano ognisko.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5