Zakończył się remont w kościele ewangelickim

2018-02-12 09:03:18 (ost. akt: 2018-02-12 09:17:06)

Autor zdjęcia: Arch. Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Giżycku

Zakończył się remont w kościele ewangelickim. Podczas przybicia ostatnich desek pod podłogą została umieszczona kapsuła czasu, w której umieszczono "Gazetę Giżycką", kilka współczesnych monet, podpisy parafian i zdjęcie parafian ze Święta Żniw oraz umieszczono następujący tekst:
„W imię Boga Trójjedynego składamy ten dokument na pamiątkę remontu drewnianej podłogi w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Giżycku. Kościół nasz został wybudowany w okresie maj 1826 – wrzesień 1827 roku na miejscu świątyni, która spłonęła w wielkim pożarze miasta w kwietniu 1822 roku.W roku 1881 przeprowadzono remont i częściową rozbudowę kościoła. W latach 1911–1912 parafia starała się o dotację na rozbudowę kościoła do 1400 miejsc siedzących, jednakże do rozbudowy nie doszło. Po II wojnie światowej budynek został przejęty przez napływową ludność wyznania rzymsko-katolickiego. Już w czerwcu 1946 roku ewangelicki ksiądz Emil Dawid odzyskał kościół dla ludności mazurskiej.

Dzięki Bożej pomocy i życzliwości ludzkiej do chwili obecnej kościół służy ewangelikom z powiatu giżyckiego i węgorzewskiego. Od chwili wybudowania kilkukrotnie przeprowadzano niewielkie remonty podłogi drewnianej, której stan systematycznie się pogarszał. W 2015 roku parafia zmuszona była wyłączyć z użytkowania część północną podłogi ze względu na duże ubytki.

Starania o fundusze na remont trwały dwa lata. Dzięki dotacji z Deutsch-Polnische Stiftung Denkmalschutz und Kulturpflege z Goerlitz oraz zbiórce pieniężnej mieszkańców Giżycka podczas Koncertów Organowych i prywatnym osobom. Remont rozpoczęto 23 października 2017 roku i ukończono w grudniu 2017 roku. Prace remontowe przeprowadziła firma PP-H Arkadiusz Klijer ze Skopu – właściciel Arkadiusz Klijer i pracownicy: (w tym miejscu zostali wymienienie z imienia i nazwiska pracownicy). Podwykonawcą prac była firma ZU-P MAREX – właściciel Marek Krajewski z pracownikami: (w tym miejscu zostali wymienienie z imienia i nazwiska pracownicy)". 


Przeprowadzenie, tak dużego remontu nie byłoby możliwe bez funduszy z zewnątrz. Większość nakładów zostało pokryta przez Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz (Niemiecko-Polską Fundację Ochrony Zabytków Kultury) ze środków rządu Niemiec.

— Parafia Ewangelicko-Augsburska w Giżycku nie podjęłaby tego wyzwania, gdyby nie wsparcie wielu osób prywatnych. Wielkim wsparciem były zbiórki pieniężne w czasie Międzynarodowych Koncertów Organowych i Kameralnych w Giżycku (lipiec, sierpień), zainicjowane przez organizatora tego wydarzenia Jerzego Piekarskiego, Bratniej Pomocy Gustawa Adolfa naszego Kościoła oraz datki pieniężne byłych mieszkańców Giżycka i Parafii Grekokatolickiej pw. Św. Trójcy z Giżycka — informuje pastor Krystian Borkowski z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Giżycku. — W tym roku czeka nas jeszcze po remoncie podłogi malowanie wewnętrznych ścian kościoła, ale obecnie jesteśmy wdzięczni i szczęśliwi, że nasz kościół posiada nową podłogę drewnianą. Mam nadzieję, że uda nam się powrócić do tematu krypty i ukazać ją na światło dzienne. Już dzisiaj planowane jest spotkanie przez Wspólnotę Mazurską w ramach spotkań z historią "Od niemieckiego Lötzen do polskiego Giżycka"na temat odkrycia w kościele ewangelickim.

Dziękczynne nabożeństwo odbędzie się 6 maja 2018 r. o godz. 11. A w najbliższą niedzielę 18 lutego zapraszamy na koncert Wyższobramskiego Chóru Kameralnego z Cieszyna (godz. 11:00), a przy okazji możemy zobaczyć nową podłogę w kościele.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mieszkaniec #2438496 | 83.6.*.* 12 lut 2018 11:30

    Oby ta nowa podłoga służyła przez długie lata !!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5