Ci seniorzy wiedzą już, jak nie dać się oszukać "wnuczkom"

2023-06-06 17:15:21(ost. akt: 2023-06-06 17:20:31)

Autor zdjęcia: KPP Ełk

Jak działają oszuści? Jakie historie potrafią opowiadać przez telefon, żeby skłonić seniora do przekazania oszczędności życia? Dlaczego seniorzy przekazują pieniądze obcym osobom? Co robić, gdy odbierzemy taki telefon? Pytań było wiele. Te i inne ważne tematy związane z bezpieczeństwem seniorów poruszał m.in. nadkom. Grzegorz Kobeszko Komendant Powiatowy Policji podczas spotkania na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Ełku.
Rozmowy o metodach telefonicznych oszustw ,,na wnuczka”, na policjanta”, ,,na pracownika banku” i wskazanie mechanizmu działania oszustów, są bardzo ważne. Czasami oszukane osoby tracą oszczędności całego życia! Dlatego policjanci nieustannie starają się dotrzeć do mieszkańców z informacjami na temat takich oszustw. Takiej profilaktyki nigdy nie jest za wiele.

Jedno z takich spotkań odbyło się (05.06.2023 r.) na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Ełku. Z seniorami spotkał się m.in. Komendant Powiatowy Policji w Ełku nadkom. Grzegorz Kobeszko, by omówić sposoby działania przestępców i przekazać wskazówki, jak się przed nimi uchronić.

Mechanizm działania przestępców jest różny, dlatego funkcjonariusze zapewniali słuchaczy, że najlepszą metodą, aby nie dać się okraść, jest przerwanie połączenia i zweryfikowanie informacji od nieznajomego z osobą najbliższą. Ponadto, wielokrotnie zaznaczali, że Policja nigdy nie angażuje osób postronnych w swoje działania, nigdy nie informuje o wypadkach czy zatrzymaniach przez telefon, nie prosi też o pieniądze.

- Zachęcamy, by informacje na temat działania oszustów przekazywać swoim bliskim i znajomym. Im więcej osób ma świadomość działania przestępców, tym mniej będzie ofiar ich przestępczej działalności. Porozmawialiśmy też o bezpieczeństwie w ruchu drogowym z perspektywy różnych uczestników: kierowcy, rowerzysty i pieszego. Dla poprawy bezpieczeństwa seniorzy otrzymali opaski odblaskowe - tłumaczą mundurowi.mat. KPP Ełk

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5