Młodzi olecczanie nagrodzeni na Gali Wolontariatu

2022-12-06 23:57:45(ost. akt: 2022-12-07 14:30:49)

Autor zdjęcia: elk.caritas.pl

W poniedziałek przypadał Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, Było to okazją do spotkania się najaktywniejszych wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas diecezji ełckiej. Podczas spotkania nagrodzono też zwycięzców konkursu artystycznego „Lekarstwem człowiek”.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ełku. Bp Dariusz Zalewski podczas homilii zauważył, że nieprzypadkowo Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest dzień przed wspomnieniem św. Mikołaja, biskupa Mitry, który słynął z podarunków, był dla innych, dla tych, którzy są w potrzebie.
— Wolontariusz to ten, kto pomaga, kto spieszy z pomocą — zaznaczał biskup.

Biskup Zalewski przytoczył zebranym opowieść o rolniku, który zadowolony ze zbiorów wracał z pola z workiem pszenicy. Na swojej drodze spotkał Jezusa, który poprosił go aby oddał mu swoją pszenicę. Rolnik był niechętny temu i postanowił oddać jedynie jedno, najmniejsze ziarenko. Jezus przyjął je i po chwili oddał mu ziarno zamienione w złoto. Rolnik zdał sobie sprawę ze swojej chciwości i głupoty. Gdyby oddał Jezusowi cały worek pszenicy miałby teraz worek złota.

— Często zastanawiamy się czy możemy coś komuś ofiarować mimo, że jest to niewiele. Przecież są bogatsi, oni powinni dzielić się swoimi zasobami. Jednak to, co ofiarujemy, w rękach Jezusa rośnie, staje się ogromne. To, czym się dzielimy powraca do nas pomnożone. Wolontariusze dają to, co mają najcenniejszego – miłość. (…) Ludzie mogą chwalić Boga właśnie dzięki Wam. Jeżeli wolontariusze są tak dobrzy to jaki dobry musi być Bóg. Nie bójmy się, że stracimy na miłości, na dawaniu nawet tego co najmniejsze bo Jezus nam to zwróci z nawiązką. Niech to święto będzie okazją do zachęcania innych do służby. W Polsce mamy 5 milionów wolontariuszy, gdyby każdy z nich zachęcił drugiego do zaangażowania się w wolontariat to byłoby nas aż 10 milionów — zachęcał biskup pomocniczy.

Na rozpoczęcie Gali w Ełckim Centrum Kultury Grupa Teatralna „ZgiEŁK” z Warsztatów Terapii Zajęciowej zaprezentowała spektakl pt. „Tramwaj zwany nienawiścią”, który został wyreżyserowany przez Izabelę Uściłowicz.

Obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza były okazją, aby podziękować młodym wolontariuszom za ich zaangażowanie. Tytuł „Szkolnego Koła Caritas Roku 2022” przypadł w udziale szczególnie aktywnym uczniom ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej. Otrzymali oni główną nagrodę w postaci wycieczki do Warszawy z wizytą w Sejmie RP, którą ufundował i przekazał Poseł Jerzy Wojciech Małecki.

Podczas Gali rozstrzygnięto konkurs „Lekarstwem człowiek”. Konkurs artystyczny miał na celu: promowanie postawy prospołecznej i idei wolontariatu. Prace zostały ocenione pod względem merytorycznym: za zgodność z tematem, za estetykę, samodzielność, pomysłowość i kreatywność.

Jury konkursowe postanowiło nagrodzić 38 osób. Wśród nagrodzonych znaleźli się olecczanie.


W kategorii Klasy I-III Szkoły Podstawowej pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Ignatiuk (kl. III, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku, opiekun: Danuta Baranowska).


W swojej kategorii Klasy IV-VI Szkoły Podstawowej zwyciężył Łukasz Kosakowski (kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku; opiekun: Danuta Baranowska).


W kategorii Specjalne Ośrodki Szkolno-wychowawcze i Warsztaty Terapii Zajęciowej trzecie miejsce zajęła Magda Rabenda (kl. V, Centrum Edukacyno-Terapeutyczne w Olecku; opiekun: Danuta Baranowska). W tej kategorii wyróżnienia zdobyli też Kacper Obiedziński (kl. III), Marcel Surowiec (kl. VIII), Oskar Jurczyk (kl. VI), Paweł Chmielewski (kl. VIII), Kewin Bąkowski (kl. VI). Wszyscy są podopiecznymi Centrum Edukacyno-Terapeutycznego w Olecku, a ich opiekunem jest Danuta Baranowska.

Caritas, Urszula Rychlik, tom

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B