Jaki los czeka dworzec na ełckiej Szybie?

2021-02-08 18:41:34 (ost. akt: 2021-02-08 18:49:58)
Budynek dworca na stacji kolejowej Ełk Szyba Wschód

Budynek dworca na stacji kolejowej Ełk Szyba Wschód

Autor zdjęcia: wikimedia-commons

INFRASTRUKTURA || Co stanie się z charakterystycznym budynkiem dworca na przystanku kolejowym Ełk Szyba Wschód? Realizacja Rail Baltiki na pewno sprawi, że zmieni swoje oblicze. O ile zostanie zachowany. Pomysł na zagospodarowanie obiektu ma radny miejski Hubert Górski, który chciałby, aby przeszedł on w ręce Miasta.
Na ełckim osiedlu Szyba istnieje sobie – to chyba najlepsze określenie – przystanek kolejowy Ełk Szyba Wschód. Sam przystanek „działa”, ale obsługuje wyłącznie połączenia regionalne na linii Ełk-Białystok. Mieszkańcy miasta – a już na pewno osiedla Szyba i okolicznych – doskonale kojarzą charakterystyczny budynek dworca tego przystanku kolejowego. Kiedyś pełnił on funkcję strażnicy przejazdowej. Niektórzy mają propozycje dotyczące zagospodarowania obiektu. Z jedną z takich wyszedł radny miejski Hubert Górski.

Dworzec na Szybie dla MHE?

Polityk „Lewicy” proponuje, aby budynek dworca na Szybie Wschód docenić jako „obiekt architektoniczny, wyjątkowy w skali nie tylko miasta ale również całego regionu”. Radny miejski chciałby, aby „obiekt został przejęty przez Miasto Ełk i wciągnięty w zasób Muzeum Historycznego w Ełku”. Hubert Górski powołuje się na opinię wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który „pozytywnie odnosi się do pomysłu przejęcia przez Miasto Ełk w celu propagowania historii regionu”.

PKP jedzie „innymi torami”

Innego zdania jest PKP, które „negatywnie odnosi się do pomysłu zbycia budynku”, co ma związek z planowanym przebiegiem trasy E75, czyli Rail Baltiki. Radny Górski zastanawia się teraz, jaki będzie los budynku i zwraca uwagę, że PKP kolejny raz może pochylić się nad podobną prośbą dopiero za 2 lata. Wiadomo, że obecny właściciel ma swoje plany dotyczące zagospodarowania dworca na Szybie Wschód, a że – jak pisał Boy-Żeleński: „W tym cały jest ambaras, aby dwoje chciało naraz” – póki co nie wygląda na to, że pomysł radnego Górskiego (i kogokolwiek innego) wyszedł poza sferę pobożnych życzeń.

Obrazek w tresci

Jesteśmy ciekawi Państwa opinii na ten temat, a do niego samego będziemy wracać.2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5